Tyranozaur (2011)

Tyrannosaur
Reżyseria: Paddy Considine
Scenariusz:

Joseph jest zarażonym przemocą alkoholikiem i ma skłonności do autodestrukcji. Kiedy poznaje Hannah, pracownicę sklepu chrześcijańskiej organizacji charytatywnej, początkowo szydzi z jej wiary i rzekomo idyllicznej egzystencji. Mimo tego wciąż przychodzi do jej sklepu. W miarę jak znajomość się rozwija, zaczynają nawzajem pojmować głębokie cierpienie, jakiego doświadczają w życiu. Niekonwencjonalna historia miłosna w stylu najlepszej tradycji brytyjskiego "realizmu rodem ze zlewu kuchennego", w której niewiele miejsca zdaje się pozostawać na zbawienie. (WFF)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Historia jak historia, ale co za gra aktorska!! Do tego klimatyczne zdjęcia i kilka naprawdę świetnych ujęć. I trochę śmiechu, głównie przez łzy. Takie komedie romantyczne to ja rozumiem.

Mówienie, pokazywanie przemocy i cierpienia nie jest łatwe. Ten obraz robi to w sposób naturalny i realistyczny, bez górnolotnych ozdobników. Świetne odegrane role głównych bohaterów!

Nie lubię takich naturalistycznych filmów, ale ten jest jednak wyjątkowy. Trafił do mnie już na WFF-ie, kiedy go obejrzałem, a teraz przypomniała mi go telewizja. Tym razem mniej się zajmowałem ponurym światem przedstawionym w filmie, a podziwiałem dyskretną symetrię głównych postaci. To jest oczywiście w głównej warstwie klasyczny film o trudnej przemianie Josepha, ale pewne akcenty w życiu Hanny są nie tylko odbiciem sytuacji z jego małżeństwa, ale także przypominają jego samego - ot choćby scena z dotknięciem przy budzeniu Hanny przez Josepha, która odpowiada gwałtownemu wzdrygnięciu Josepha, gdy Hannah chciała dopasować mu krawat. Myślę, że to nie przypadek, ale świadoma konstrukcja - wydaje mi się, że ich bliskość rodzi się na poziomie rozpoznania własnych cech u pozornie kompletnie innej osoby. Doskonałe są zdjęcia, takie detaliczne, pozwalające na jakiś dystans do przytłaczającej filmowej rzeczywistości, oddech na zastanowienie. Role (Hannah, Joseph, James, Bod...) to klejnoty!

Iceman
NarisAtaris
Szklanka1979
MureQ
jakilcz
agryppa
Ambrotos
Dramatiker
doktorpueblo
Uciekinier