Ucieczka z kina "Wolność" (1990)

Ucieczka z kina 'Wolnosc'
Reżyseria: Wojciech Marczewski
Scenariusz:

W kinie "Wolność" odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Bardzo dobra produkcja, choć teoretycznie to tylko popłuczyny po "Purpurowej róży z Kairu" połączone z PRL-owskim klimatem. Jednak cenzor i jego postacie mają sobie i widzowi znacznie więcej ciekawego do powiedzenia o życiu i sztuce niż dziewczyna i amant.

Rewelacja! Obok "Żółtego szalika" – popisowa rola Gajosa. Świetny pomysł na scenariusz, gra aktorska i zdjęcia. A do tego zabawne (trochę przez łzy). No, naprawdę jestem pod wrażeniem. Ponadczasowa produkcja.

Ten film mnie ponownie zmiażdżył. Ciekawe jak Allen zareagował na włączenie swojego filmu w inny.

Wspaniały film o "buncie materii". Niezwykły scenariusz. Pamiętna rola Gajosa jako cenzora.

Jestem zmuszony podwyższyć ocenę po kolejnym seansie z 9 na 10. To arcydzieło. Na poziomie intelektualnym to kino może bez problemu stawać do walki z najlepszym Fellinim albo Bergmanem. Pięć groszy dorzucił też Woody Allen za co ma podziękowanie w napisach końcowych. Miazga.

Woody Allen wymyślił ten motyw z wychodzeniem z ekranu w Purpurowej Róży z Kairu, a Ucieczka to jeden z moich ulubionych, polskich filmów.

Genialnie scenę z Purpurowej wstawiono do Ucieczki. Myślę, że treściowo to jeden z ważniejszych filmów w historii kina. Aktorstwo Gajosa kosmiczne.
Dlaczego cały czas pokazuje 9 jak ja dychę dałem.

Bo pokazuje ocenę jaką wystawiłeś, gdy umieszczałeś pierwotny komentarz. W samych ocenach pokazuje u Ciebie 10, więc jest ok.
Ja "Ucieczkę..." widziałem tak dawno, że nawet się nie zdobyłem na ocenianie. Widać, trzeba powtórzyć.

alanos
jakubkonrad
avrewska
NarisAtaris
bartje
msa
msa
dag
dag
suiCid3R
Lamia
JUMAN