Vinci (2004)

Reżyseria: Juliusz Machulski
Scenariusz: ,

Doświadczony złodziej dzieł sztuki nieoczekiwanie dla samego siebie wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Ktoś oczekuje od niego wykradzenia "Damy z łasiczką" Leonarda Da Vinci z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Propozycja jest z rzędu tych "nie do odrzucenia", dawny wspólnik się waha, policja depcze po piętach. Ale takie wyzwanie to okazja jedyna w swoim rodzaju: prawdziwa zbrodnia za prawdziwe pieniądze!

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Dość zabawka i dobrze się ogladająca sensacji-komedyjka od Machulskiego. W epoce Jobów i Rysiów, ten pan pokazuje jak robić solidne rozrywkowe kino.

Dobrawe kino. Pomysł na sensacyjną kradzież fajny, ale najważniejszy jest Więckiewicz. Można obejrzeć, nie obraża inteligencji ani poczucia humoru widza, jednak jeśli w TV jest coś ciekawszego, to przełączyć można bez bólu.

Dobrze to napisałeś - "jeśli jest coś ciekawszego". Czyli raczej sytuacja niemożliwa, patrząc na to, jakie filmy zazwyczaj w telewizji lecą... ;)

Marsjaninie, ale TV serwuje masę porządnych filmów, tylko trza trochę pogrzebać, albo skorzystać z tego że ktoś grzebie, np tu:

http://aquilla.filmaster.pl/notka/co-dobrego-w-tv/

albo tu:

http://filmaster.pl/forum/hyde-park/co-dobrego-w-platnej-tv/

W publicznej TV, kiedy to oglądałem, to leciał zdaje się poza "Vinci" jakiś "Kevin sam w domu" i inne tego typu widowiska. Ja wiem, że OD CZASU DO CZASU tv (nawet darmowa) puszcza wartościowe filmy. Ale prawdopodobieństwo żeby jakiś wartościowy film leciał dokładnie w tym samym czasie, co rzeczony, jest naprawdę pomijalnie małe... ;)

Film, który pokazał, że polska kinematografia nie musi czerpać tylko z lektur. Bardzo dobra komedia, która nie opiera się na gołych dupach, spuszczaniu do zbiornika itp. Inteligentna rozrywka.

Niestety, nie jest to Wloska Robota :) 6tka za ciekawa interpretacje :)

Wieckiewicz + Machulski = czego chciec wiecej :)

Całkiem zabawna komedia sensacyjna.

Serio mi się podobał. Ma ten "klimat", którego tak często brakuje w polskich filmach sensacyjnych. No i pomysł - naprawdę, jak dla mnie rewelka. :)

W zasadzie po tym filmie Szyc i Więckiewicz stali się rozpoznawalni wśród polskiej widowni. Obecnie są najbardziej rozchwytywanymi aktorami w polskiej branży filmowej i słusznie, bo to ogromne talenty.

10 za efekty specjalne i 10 za innowacyjość?.

Ad 1.
Owszem. scena, w której karetka wpada to kanału robiła wrażenie. A czego chcieć więcej w filmie o tego typu scenariuszu...? ;)
Ad 2.
Owszem. Jak napisałem, do gatunku polskiej komedii sensacyjnej film wnosi "świeży powiew"... Więc to jak dla mnie się łapie pod "innowacyjność"... ;)

Wreszcie - chciałoby się krzyknąć po obejrzeniu "Vinci". Dlaczego wreszcie? Bo ile można czekać na porządną polską komedię gangsterską, która sięga do korzeni tego gatunku. Poleca, polecam i jeszcze raz polecam.

Teki trochę nasze polskie Ocean's 11. Fajnie się ogląda.

TomaszKoczar
z0rin
JustynaMajewska
indygo21
Efunia
duzulek
redo123
Zycanary
Qintarrjt
Nietutejszy