Dziewczynka w trampkach (2012)

Wadjda
Reżyseria: Haifaa Al-Mansour
Scenariusz:

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu. (Festiwal Filmy Świata Ale Kino+)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastuny:

Dziewczyna w trampkach to coś wiècej niż ciekawy I màdry film. To takze odwazny krok kobiety -rezysera, z kraju w ktorym pokaz filmu wciàż jest uznawany za przestepstwo. Chylè czoło przed małym arcydziełem i olbrzymià determinacja tworczyni.

Nie rozumiem zachwytów nad tym filmem, każdy kto czyta gazety wie jak wygląda codziennie życie w takich krajach jak Arabia Saudyjska. Sam film poprawany, trochę infantylne poczucie humoru, które coraz bardziej drażni.

Masz całkowitą słuszność.

Mnie zachwyciło przekonujące przedstawienie dzieciństwa i sytuacji dziecka w rodzinie, szkole i społeczeństwie. Rzadko mam takie poczucie realności bohatera filmowego.

Przypuszczalnie jeden z poważniejszych konkurentów "Wałęsy" do przypuszczalnego Oscara. Przypuszczalnie jeden konkurent mniej.

Oglądając ten film, przypomniałam sobie dokładnie, jak to jest chodzić do szkoły, pisać słupki w zeszycie, zakuwać przed konkursem, pleść bransoletki z muliny i ozdabiać pokój plakatami. "Dziewczynka w trampkach" rewelacyjnie pokazuje ten etap życia a jednocześnie - jak wiele wspólnego mają ze sobą dzieci, niezależnie od tego, gdzie żyją.
Podoba mi się też, że film nie zajmuje się wyjaśnianiem obyczajów, przekonań i realiów ale pozwala na poznanie ich w kontekście życia zwykłych ludzi, co jest dużo ciekawsze i pozwala na zbudowanie sobie sensowniejszego obrazu niż na podstawie propagandowych (w jedną lub drugą stronę), alarmistycznych przekazów.

olivka1966
NarisAtaris
jurrock
PiotrKowalski
liz29
jakubkonrad
deliberado
tropicielkoni
Johanan
dcd
dcd