Witaj w domku dla lalek (1995)

Welcome to the Dollhouse
Reżyseria: Todd Solondz

Mała Dawn jest w szkole obiektem ciągłego wyszydzania. Wszyscy śmieją się z jej wyglądu, zachowania i ubioru. W domu również nie znajduje spokoju, ponieważ jej rodzina także nie rozumie i nie akceptuje jej zachowania. Młodsza siostra ciągle ją wykorzystuje, a starszy brat ignoruje. Jedynym marzeniem Dawn jest bycie popularnym i kochanym. Kiedy w zespole jej brata pojawia się nowy gitarzysta, Dawn zakochuje się w nim. W tym samym czasie, zaczyna się podobać szkolnemu bandziorowi.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Montaż jest w filmach Todda Solondza silnym akcentem w historiach bohaterow. Ciecia kamery są odważne i definitywne. Przejście z jednej sceny do drugiej płynne, acz nieraz zbyt szybkie.
Solondz pokazuje desperacje w dosyć desperacki sposób- wpakowuje Dawn w coraz to absurdalniejsze wydarzenia, które ni jak się mają do uniwersalnego obrazu życia przeciętnej nastolatki. Mimo to, Heather jest niezwykle przekonująca, więc historia działa

"Sad comedy" - tak określa gatunek swoich filmów sam reżyser. Słusznie. Jego filmy są momentami zabawne, bohaterowie komiczni, nieco żałośni. Reżyser znęca się nad nimi, nie daje im taryfy ulgowej, dokręca śrubę.

Jeśli ktoś jest ciekawy dalszych dziejów Dawn - jest o nich dość istotna wzmianka w "Palindromach", późniejszym filmie tego samego reżysera. Sama Dawn się w nim nie pojawia, widzimy natomiast jej brata.

IWouldPreferNotTo
bartje
jakilcz
agryppa
nevamarja
AlkioneX
jango
fammko
mariamcieslak
psubrat