Wyjście awaryjne (1982)

Wyjscie awaryjne
Reżyseria: Roman Załuski
Scenariusz:

Kolędowa, energiczna pani naczelnik gminy, ściśle współpracuje z miejscowymi prominentami - komendantem MO, szefem służby rolnej i lekarzem. Od jednego z nich dowiaduje się, że jej córka - Dorota - jest w ciąży. Dziewczyna nie chce zdradzić, kim jest ojciec dziecka. Kolędowa, przerażona utratą autorytetu władzy, znajduje "wyjście awaryjne", polegające na "kupieniu" narzeczonego z jednoczesnym opłaceniem rozwodu. Komedia satyryczna ukazująca moralność i mentalność ludzi z prowincji, którzy zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych wciąż stwarzają pozory, by ukryć przed innymi swoje wady i słabości.

Obsada:

Pełna obsada

Dowcipna satyra na przysłowiową "dulszczyznę". Całej tej komedii dodaje uroku energiczna Bożena Dykiej i ciamajdowaty Krzysztof Kowalewski.

Dość konwencjonalna, ale niepozbawiona uroku satyra na temat fałszywej małomiasteczkowej moralności, pozoranctwa itp itd.
Przed i po tym filmie było sporo tego typu produkcji, ale na pewno ta należy do tych bardziej udanych. Dowcip i dialogi nie są jakieś szczególnie błyskotliwe, ale film jako całość dostarcza niemało przyzwoitej rozrywki i kilku celnych obserwacji. Na dokładkę cudowna Bożena Dykiel - co za charyzma!

Taka współczesna Dulska,niby postępowa ale zaściankowa.

asthmar
Efunia
KamilMarx
Szklanka1979
suiCid3R
angela2700
jakilcz
agnesdoe
peeroog
kmonikaaa