Rodzina godna szacunku (2012)

Yek Khanévadéh-e Mohtaram
Reżyseria: Massoud Bakhshi
Scenariusz:

Arash jest nauczycielem akademickim, który zapuścił korzenie we Francji. Po 22 latach wraca do Iranu, żeby uczyć w Shiraz, mieście, w którym mieszka jego stara matka. Rodzinę rozbiły niegdyś tragiczne wydarzenia, jednak bratanek namawia go, żeby pogodził się z umierającym bratem. Wkrótce Arash przekonuje się, że stał się obcym we własnym kraju, a jego rodzina jest częścią mrocznego i gwałtownego wiru zemsty, korupcji i chciwości.
Irańska wariacja na temat 'film noir' jest współczesną trawestacją opowieści o Kainie i Ablu. Odnajdziemy tu także doświadczenia z dzieciństwa reżysera Massouda Bakshi, który dorastał w cieniu wojny irańsko-irackiej w latach osiemdziesiątych. Jego debiutancki film, który kreśli przekonujący portret współczesnego społeczeństwa irańskiego, miał premierę podczas Director's Fortnight na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Obsada:

Pełna obsada

Ciekawe zderzenie zeuropeizowanego Irańczyka-emigranta z dzisiejszym Iranem. Coś mają Ci filmowcy z Persji, że umieją robić filmy. Nie bije tak po głowie jak "Rozstanie", ale i tak warto.

michuk
Polifreks