Z daleka widok jest piękny (2011)

Z daleka widok jest piekny
Scenariusz:

Paweł Muraw chce mieszkać z Dziewczyną, chce chodzić goły po domu, jak widział "na filmie", ale we wszystkim przeszkadza mu stara matka. Dziewczyna mieszka z rodzicami i bratem, wie, że nie dostanie nic, bo ojciec wszystko przepisze synowi. Ona musi zdobyć nowy dom. Paweł pracuje po sąsiedzku z Mirkiem Kotlarzem. Do roboty zabierają ojca Mirka. Stary Kotlarz chce już tylko tego, co syn - jeździć na złom i pić. (nowehoryzonty.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

To jak ładna, mieniąca kropla, którą bierze się pod mikroskop, by ujrzeć koczujące tam obrzydlistwo. Faktycznie - nie sposób oceniać dylematy moralne tych postaci, bo ich po protu nie ma. Jest za to polska bida, która jest od na nas wyciągnięcie ręki i jest atawistyczna walka o przetrwanie. Obraz bardzo krytyczny, nieakceptujący mitu polskiej wsi "sielskiej, anielskiej", ale też nie ma tutaj oceny tych ludzi. Uznałbym to za poniekąd usprawiedliwiające - gdy oglądam brutalną, dokumentalną rzeczywistość Azji czy Afryki, też nie oceniam tych ludzi. Ten film może bardziej oskarża Polskę A - czystą, zimną i obojętną na smród nawozu, z którego wyrasta.

To smutne, że trzeba ludzi spoza branży filmowej, bez filmowej edukacji, żeby zrobić w Polsce film oryginalny formalnie i zmuszający do myślenia. To czego uczą w tych szkołach filmowych, czy to są szkoły biznesu? Podoba mi się to, że tak wielu ludzi ten film wkurza. Więcej takich filmów nam trzeba.

MureQ
verdiana
dcd
dcd
psubrat
kb85
ScuMmy
Bas
Bas
Uciekinier
marylou
doktorpueblo