Zabić bobra (2012)

Zabic bobra
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz:

Film został uhonorowany Nagrodą Główną Camerimage w Konkursie Filmów Polskich oraz nagrodą dla Najlepszego Aktora (Eryk Lubos) na międzynarodowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach.
Eryk, żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Jednak trudno mu odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi (Agnieszka Pawełkiewicz), która zakradła się na jego posesję. Spotkanie szybko przeradza się w namiętny romans. Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość?
(kinopraha.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Droga artystyczna Kolskiego przypomina trochę tę Kim Ki-duka. Obaj zaczęli od subtelnego, autorskiego kina, które przyniosło im uznanie, obu dopadł jednak kryzys artystyczny i kryzys wieku średniego, po którym zaczęli kręcić filmy emocjonalne i chaotyczne. O ile jednak emocje Kim Ki-duka zrodziły filmy artystycznie ciekawe, o tyle oglądaniu najnowszego filmu Kolskiego towarzyszy tylko narastające uczucie zdumienia i zażenowania. Napisałbym dłuższy tekst, ale po co, skoro wszystko niezwykle trafnie ujął Jakub Socha: http://www.dwutygodnik.com/artykul/5125-zolnierz-polski-lowca-bobrow.html. "Zabić bobra" ma szansę na status dzieła kultowego, trzeba je tylko puszczać w cyklu nocnego szaleństwa. I nie żałować wódki.

Niby laska nie jest jakaś mega super, ale momenty są zajebiste.

Habdank
lapsus
Uciekinier
dcd
dcd
Alunek
atomheart
kinomaniak
doktorpueblo
VacoVolare
SuperMarker