Ogród (1995)

Záhrada
Reżyseria: Martin Sulík

Jakub, mieszkający w mieście nauczyciel, pewnego lata zostaje wysłany przez ojca do rodzinnej posiadłości na prowincji. Tam znajduje, ukryty w łóżku, dziennik dziadka, napisany - tak jak pamiętniki Leonarda da Vinci - wspak. Z tych zapisków Jakub dowie się, jakie są trzy najważniejsze dla każdego szanującego się Słowaka rzeczy.
Poznając rodzinna siedzibę i jej okolice, Jakub spotka wiele przedziwnych postaci. Wszystkie noszą imiona filozofów lub świętych i tak też się zachowują. Spośród niech największy wpływ na życie bohatera będzie miała 16-letnia Helena, "cudowna dziewica", która nauczy go doceniania ludowej mądrości i pokaże prawdziwe radości życia. Jakub nie będzie już chciał wracać do miasta.

Obsada:

Pełna obsada

Przyjemny film, o człowieku który wycofuje się z niepotrzebnie skomplikowanego miejskiego świata na spokojną, znaną mu z dzieciństwa wieś. Czeskie kino jest proste i poruszające zarazem, a ten film nie łamie tej zasady. Bajkowo-mistyczne, przewijające się w filmie motywy przypominają twórczość Kolskiego.

Jak w tym dowcipie, chyba każdy sobie czasem myśli:
"(...) - Z Bieszczad, panie profesorze.
Profesor podszedł do okna, wygląda na ulice, chwilę się zastanawia mówi do siebie:
- A może by tak to wszystko pierdolnąć i wyjechać w Bieszczady...?"

dcd
dcd
kajettanus
pankirs
kazimierzkawulok
lamijka
Cinek
Poema
Karolz
pomyj
ScuMmy