10 najlepszych filmów, w których mógł zagrać Tom Hanks

Data:

Tom Hanks, 65-letni aktor i zdobywca dwóch Oscarów, znany jest na całym świecie ze swoich niesamowitych kreacji w filmach takich jak: „Szeregowiec Ryan”, „Forrest Gump”, „Filadelfia”, czy „Apollo 13”. Wszyscy kojarzą Hanksa z tych produkcji, ale niewielu wie, z jakich innych wartościowych projektów zrezygnował. Prezentujemy 10 filmów, w których mógł zagrać Tom Hanks - artykuł powstał w ramach premiery książkowej biografii aktora "Tom Hanks. Enigma" wydanej przez wydawnictwo Znak.

AKADEMIA POLICYJNA (1984) - Carey Mahoney.

Producent filmu Paul Maslansky kilkanaście lat temu zdradził, że do roli głównego bohatera „Akademii Policyjnej” twórcy brali pod uwagę trzech aktorów: Toma Hanksa, Michaela Keatona i Judge’a Reinholda. Ostatecznie rolę policjanta awanturnika o złotym sercu otrzymał Steve Guttenberg.

 

KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY (1989) - Harry Burns.

Rob Reiner, reżyser jednej z najbardziej kultowych komedii romantycznych na świecie, w roli Harry’ego widział m.in. Tom’a Hanksa. Aktor odrzucił propozycję angażu, ponieważ film wydał mu się zbyt „lekki”. Ostatecznie Billy Crystal, który wcieli się w tytułowego bohatera, stworzył z Meg Ryan tak elektryzujący duet, że ciężko byłoby wyobrazić sobie kogoś innego na jego miejscu.

 

DZIEŃ ŚWISTAKA (1993) - Phil Connors.

W 2009. roku reżyser produkcji Harold Ramis przyznał, że początkowo chciał, aby w rolę Phila Connorsa wcielił się Tom Hanks. Ostatecznie głównego bohatera „Dnia Świstaka” zagrał Bill Murray, a Hanks po latach odniósł się do tej decyzji obsadowej, mówiąc: „Publiczność siedziałaby tam, czekając, aż będę miły, ponieważ zawsze gram miłych. Ale Bill jest tak nieszczęśliwym gnojkiem na ekranie i poza nim, że nikt nie wie, co się wydarzy.”

 

SKAZANI NA SHAWSHANK (1994) - Andy Dufresne.

Hanksa ominęła także okazja zagrania w najlepszym (według rankingów) filmie na świecie. Mowa tu o „Skazanych na Shawshank”. Ta produkcja od lat utrzymuje się na szczycie najlepiej ocenionych filmów według IMDb. Hanksowi zaproponowano rolę Andy’ego Dufresne (Tim Robbins), ale aktor w tym czasie wolał skupić się na filmie „Forrest Gump”, za grę w którym otrzymał potem Oscara.

 

SPEED: NIEBEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ (1994) - Jack Traven.

Zanim Keanu Reeves wcielił się w Jacka Travena, rolę tę mieli otrzymać: Tom Hanks, Tom Cruise, Wesley Snipes lub Woody Harrelson. Chociaż Hanks nie był kojarzony z kinem akcji, reżyser projektu Jon de Bont widział go w roli oficera policji ratującego ludzi z zamachu terrorystycznego.

 

BATMAN FOREVER (1995) – Batman / Bruce Wayne.

Tom Hanks był brany pod uwagę do roli Bruce’a Wayne’a już przy „Batmanie” z 1989. roku, więc kiedy Michael Keaton postanowił porzucić bohatera Gotham, Hanks znalazł się na liście potencjalnych następców. Aktor odrzucił tę rolę, koncentrując się na bardziej dramatycznych gatunkach filmowych, a nowym Batmanem został Val Kilmer.

 

JERRY MAGUIRE (1996) –Jerry Maguire.

Cameron Crowe napisał scenariusz do filmu „Jerry Maguire” z myślą o Tomie Hanksie, jednak aktor zajęty był reżyserowaniem swojego filmu „Szaleństwa Młodości”. Później powiedział Crowe'owi, że Tom Cruise idealnie sprawdził się w głównej roli. „Myślę, że teraz na to patrzysz i wiesz, że to nie mógł być nikt inny, niż Tom Cruise”.

 

CIENKA CZERWONA LINIA (1998) - Edward Welsh.

W tym samym roku, w którym na ekranach kin pojawiła się „Cienka czerwona linia” Terrence’a Malicka, premierę miał także „Szeregowiec Ryan” Stevena Spielberga. Twórcy obu filmów chcieli, żeby w ich produkcjach wystąpił Tom Hanks. Aktor wybrał rolę kapitana Johna H. Millera w „Szeregowcu Ryanie”, za którą otrzymał nominację do Oscara, a podpułkownika Gordona Tall’a w „Cienkiej czerwonej linii” zagrał Nick Nolte. 

 

KLĄTWA SKORPIONA (2001) - C.W. Briggs.

Woody Allen twierdził, że Tom Hanks odrzucił propozycję zagrania głównej roli w „Klątwie Skorpiona” dlatego, że oczekiwał wyższej gaży. Reżyser powiedział w wywiadzie dla Empire: „Co Hanks robił w tym czasie? Och, po prostu pomagał zebrać pewną Kompanię Braci na małym ekranie obok pana Spielberga.” Ostatecznie Allen sam wcielił się w postać detektywa C.W. Briggsa.

 

GANGI NOWEGO JORKU (2002) - Bill „Rzeźnik” Cutting.

Choć po elektryzującym występie Daniela Day-Lewisa, trudno wyobrazić sobie kogoś innego w roli Billa „Rzeźnika” Cuttinga, warto zaznaczyć, że Scorsese podczas kompletowania obsady produkcji brał pod uwagę m.in. Toma Hanksa. Podobno aktorowi bardzo spodobał się scenariusz filmu. Jednak nie doszedł z producentami do porozumienia w kwestii gaży i zrezygnował z udziału w „Gangach Nowego Jorku” na rzecz „Drogi do zatracenia” Sama Mendesa.