25 czerwca rusza tegoroczna edycja Tofifest

Data:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest" to prawdziwa uczta dla miłośników kina. To także jedna z największych i najciekawszych imprez filmowych w Polsce. Tofifest bywa nazywany "polskim Sundance" oraz "niepokornym festiwalem". Wśród tytułów wyświetlanych w ramach przeglądu są produkcje nagradzane w Berlinie, Cannes czy Locarno oraz obiecujące debiuty.

Co roku do udziału w festiwalu zgłaszanych jest kilkaset filmów, reprezentujących kinematografie z całego świata. W większości są to tytuły nigdy niepokazywane w Polsce, o ogromnej wartości artystycznej.

"Tofifest" to konkursy filmowe (On Air - pierwszych i drugich filmów reżyserów; Shortcut - filmówk krótkometrażowych oraz From Poland - filmów polskich), panoramy kina narodowego, przeglądy tematyczne oraz pasma specjalne wypełnione po brzegi filmami, które z uwagi na swój niezależny, niepokorny charakter mają niewielkie szanse, aby znaleźć się w repertuarze komercyjnych kin.

Co roku jury złożone z reżyserów, krytyków, aktorów nagradza najlepsze produkcje krótko- i długometrażowe, przyznaje nagrody specjalne. Na zwycięzców czekają statuetki Złotych Aniołów. Także publiczność wybiera swojego faworyta.

"Tofifest" to nie tylko projekcje filmów. To też zabawa i rozrywka w innej postaci. Pokazom filmów towarzyszą koncerty, wieczory poetyckie, spotkania z artystami, wystawy i działania multimedialne. Festiwal odwiedzają goście specjalni. Publiczność spotkała się m.in. z Emmanuelle Seigner, Jiřim Menzlem, Jimem Sheridanem, a także czołówką polskich aktorów i reżyserów: Jerzym Stuhrem, Januszem Gajosem, Bogusławem Lindą, Anną Polony, Borysem Szycem, Robertem Więckiewiczem czy Marcinem Dorocińskim.

 

W tym roku wampiry zawładną Toruniem - głównym motywem przewodnim 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest został Dracula.

 

Oficjalna strona imprezy: www.tofifest.pl 

>