Będzie nowa "Akademia Pana Kleksa"

Data:

Polska premiera pierwszej części filmowego widowiska zaplanowana jest na koniec 2023 roku. Druga odsłona zadebiutuje na ekranach na początku 2025 roku. 

Po ponad 40 latach od filmowej adaptacji kultowej książki Jana Brzechwy, którą stworzył Krzysztof Gradowski, "Akademia Pana Kleksa" powstanie jej nowa wersja. Projekt powierzono Maciejowi Kawulskiemu.

Stworzyliśmy zupełnie nową historię na motywach powieści Brzechwy. To swoista koedukacyjna przystań i podróż w głąb własnej wyobraźni, w którą zabierzemy najmłodszych widzów. Wzięliśmy z literatury te elementy, które są wciąż aktualne i uniwersalne. To dzieci zadecydują, czym będzie dla nich Kleks, bo my swojego już mieliśmy, ale po cichu wierzę, że ta postać się po prostu nie starzeje i że ciągle chce się z nią spędzać czas. Może dzięki kilku innowacyjnym pomysłom dzieciaki będą miały szanse być bliżej tej postaci i spędzać z nią więcej czasu na co dzień - opowiada Maciej Kawulski.

Wszystko wskazuje na to, że w nowej produkcji nastąpią zmiany względem powieściowego oryginału. Zarówno w książce Brzechwy, jak i w filmach na jej podstawie do tytułowej szkoły mogli należeć jedynie chłopcy i to tacy, których imię rozpoczyna się na literę "A". Wygląda na to, że w nowej wersji historii tę zasadę zniesiono. W lutowych castingach do filmu brały bowiem udział także dziewczynki.

Nowy film to jednak nie koniec. Na projekt składać się będzie także metaverse i specjalna aplikacja.