„Chłopiec i czapla” filmem otwarcia 10. MFF Młode Horyzonty

Data:

Po raz pierwszy, w niecały miesiąc po światowej premierze w Toronto, polska widownia zobaczy najnowszą animację legendarnego zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej, Hayao Miyazakiego.

Okrzykniętego arcydziełem Chłopca i czaplę zaprezentujemy podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty, który odbywa się w dniach 30 września – 8 października.  W dystrybucji kinowej Młodych Horyzontów film pojawi się na początku przyszłego roku.

Wybitny zdobywca Oscara, współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli – Hayao Miyazaki po 10 latach powraca z nowym filmem. Wyczekiwany przez widzów na całym świecie "Chłopiec i czapla" jest przejmującą i ponadczasową opowieścią o dorastaniu, stracie i miłości. Film otworzy festiwal Młode Horyzonty dla publiczności w kategorii wiekowej 12+.

"Chłopiec i czapla" uznawany jest za jeden z najznakomitszych wizualnie filmów Miyazakiego. W nową produkcję twórca anime wplata autobiograficzne wątki z młodości. Film, którego światowa premiera odbędzie się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, został wyprodukowany przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niego skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego Joe Hisaishi. 

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca, pracujący w fabryce samolotów bojowych, żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony, i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń. 

Hayao Miyazaki jest twórcą m.in. takich dzieł jak: "Spirited Away: W krainie Bogów", "Księżniczka Mononoke" czy "Mój sąsiad Totoro".