Christopher Nolan znów opowie o II wojnie światowej

Data:

Poznalismy prawdopodobny temat kolejnego projektu Christophera Nolana. Reżyser ma stworzyć biografię J. Roberta Oppenheimera, czyli "ojca bomby atomowej".

Robert Oppenheimer był synem niemieckich Żydów, którzy pod koniec XIX wieku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Oppenheimer został tam fizykiem i wykładał ten przedmiot na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W trakcie II wojny światowej kierował Projektem Manhattan, którego efektem było stworzenie pierwszej w pełni funkcjonalnej i kontrolowanej bomby atomowej. To właśnie te wydarzenia doprowadziły do nadania mu przydomku "ojca bomby atomowej". 

Teraz jego życiorys zainteresował na tyle Christophera Nolana, że nieoficjalnie mówi się, że właśnie biografia Oppenheimera będzie kolejnym projektem reżysera. Byłby to powrót Nolana do czasów II wojny światowej po powstaniu "Dunkierki". 

O możliwość realizacji i dystrybucji projektu walczą wszyscy najważniejsi gracze w Hollywood. Co prawda Nolan przy większości swoich filmów współpracował z WarnerMedia, ale po pierwsze nie jest związany z nimi żadną długoterminową umową, a po drugie - pojawia się kwestia pierwszeństwa dystrybucji kinowej. W bieżącym roku WarnerMedia podjęła decyzję o równoległej premierze wszystkich swoich filmów w kinach i na HBO Max. Nolan był jednym z najgłośniejszych krytyków tego pomysłu. Jego warunkiem koniecznym jest gwarancja pierwszeństwa dystrybucji kinowej.

Ten potencjalny konflikt z WarnerMedia powoduje, że atrakcyjnymi warunkami Nolana próbują skusić Sony, Universal i Paramount. Należy też wspomnieć, że nie tak dawno temu Netflix zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby twórca "Tenet" zrobił film z ich platformą. 

Obok spekulacji dotyczących potencjalnego dystrybutora, pojawiają się również pierwsze plotki na temat obsady nowego dzieła. Na czoło wysuwa się kandydatura etatowego współpracownika Nolana - Cilliana Murphy'ego.