„Delikwenci” Rodriga Moreno zdobywcą Grand Prix 23. mBank Nowe Horyzonty

Data:

Jury 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 10 tys. euro filmowi Delikwenci (The Delinquents) w reżyserii Rodriga Moreno.

To film o poszukiwaniu wolności zarówno w formie, jak i w treści, który zabiera nas w niezwykłą podróż – zmiennokształtny w licznych gatunkach, które miesza, pisze figlarny, surrealistyczny i olśniewający list miłosny do kina – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za Przynętę na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za Afterwater na 22. NH), Jennifer Reeder (jej Sprawca znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (Cicha ziemia była jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH).

Rodrigo Moreno to filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno zdobyły nagrody na wielu festiwalach filmowych, a jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy).

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi After. Jak czytamy w uzasadnieniu, dzieło w reżyserii Anthony’ego Lapii zostało dostrzeżone za intensywną i immersyjną obserwację społeczności oraz intymny portret przedstawionych na ekranie osób – film prowadzi nas do refleksji nad współczesnymi problemami, które wybrzmiewają na koniec jeszcze głośniej niż muzyka techno.

Swojego laureata wskazali również widzowie i widzki festiwalu. Nagroda Publiczności trafiła w ręce Elene Naveriani, autorki Czarnego kosa, czarnej jeżyny (Blackbird Blackbird Blackberry).

Tegorocznym laureatem nagrody dla autora filmu prezentowanego w sekcji Shortlista został Damian Kosowski, reżyser Stwora.

Zdobywcę Nagrody im. Zuzanny Jagody Kolskiej wybrano spośród twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 30 lat. Najlepszy film wyselekcjonowało jury – prezes zarządu Fundacji im. Zuzanny Jagody Kolskiej (współfundator nagrody) oraz członkinie i członkowie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.