Filmy Luchino Viscontiego na Timeless Film Festival Warsaw

Data:

Podczas Timeless Film Festival Warsaw zaprezentowanych zostanie sześć filmów mistrza, w których kostium stanowi punkt wyjścia do budowania przepastnych światów, zamieszkałych zarówno przez piękno, jak i ohydę życia.

Bogate, pełne przepychu wnętrza, strojne kostiumy i barokowa wręcz wrażliwość: Luchino Visconti znany był z filmowego maksymalizmu, który uosabiają zwłaszcza jego filmy kostiumowe i historyczne. W połączeniu z włoskim temperamentem kino autora „Lamparta” jest ucztą dla kinomanów i kinomanek rozsmakowanych w wizualnej i muzycznej stronie kina. 

Czekają Was osadzone w historycznych realiach intrygi, płomienne romanse z melodramatycznymi nutami i wnikliwe analizy ciemnych i jasnych stron ludzkiej psychiki.

„Czerwony książę”, marksistowski arystokrata, neorealista i autor kostiumowych fresków o życiu elit, admirator kultury wysokiej i wielbiciel melodramatu. Zajmujący stałe miejsce w panteonie najbardziej uznanych filmowców w historii kina, Luchino Visconti był artystą pełnym sprzeczności, które napędzały jego sztukę – pisze Robert Birkholc, kurator przeglądu (link do tekstu kuratorskiego załączamy w komentarzu).

W ramach sekcji Luchino Visconti: W kostiumie będzie można obejrzeć:

● „Zmysły” (Senso, Włochy 1954)

● „Lampart” (Il Gattopardo, Francja/Włochy 1963)

● „Zmierzch bogów” (La caduta degli dei, Włochy/RFN 1969)

● „Śmierć w Wenecji” (Morte a Venezia, Francja/Włochy 1971)

● „Ludwig” (Francja/Włochy/RFN/Monako 1972)

● „Niewinne” (L'innocente, Francja/Włochy 1976)

Wszystkie filmy pokażemy w wersjach zrekonstruowanych cyfrowo z kopii DCP.

Przygotujcie się na opowieści o końcu starego świata, pozostające w nieustannym napięciu między społeczną krytyką a psychologiczną fascynacją dekadenckich postaw. Na wewnętrzne sprzeczności, rozbuchane namiętności i rozmach gatunkowy. Na mistrzowskie widowiska, które łączą w sobie kino, literaturę, operę i teatr w iście włoskim, przepysznym stylu. Skrojonym na miarę, jak wszystkie szykowne kostiumy u Viscontiego.