Forest Whitaker zostanie wyróżniony honorową Złotą Palmą

Data:

Amerykański aktor statuetkę odbierze na ceremonii otwarcia festiwalu w Cannes. 

Z tej okazji na Lazurowym Wybrzeżu będzie można premierowo zobaczyć także wyprodukowany przez Whitakera film "For The Sake Of Peace". 

34 lata temu mój pierwszy pobyt na festiwalu w Cannes zmienił moje życie, upewniając mnie w słuszności mojej zawodowej decyzji - napisał Whitaker z okazji przyznania mu honorowej Złotej Palmy, dodając, że każda kolejna wizyta na "tym pięknym festiwalu" była zawsze "przywilejem" i "inspiracją". 

Forest Whitaker po raz pierwszy zaprezentował się canneńskiej publiczności w tytułowej roli w filmie "Bird" Clinta Eastwooda. Na festiwal wracał m.in. z "Porywaczami ciał" Abla Ferrary czy "Ghost Dog: Drogą samuraja" Jima Jarmuscha.

Największy sukces Whitaker w swojej aktorskiej karierze odniósł, grając główną rolę w filmie "Ostatni król Szkocji". By jak najlepiej przedstawić postać ugandyjskiego dyktatora Idi Amina, Whitaker przytył, nauczył się gry na akordeonie, przeczytał książki o Aminie, obejrzał filmy dokumentalne na jego temat. Był też w samej Ugandzie, gdzie rozmawiał z przyjaciółmi, poddanymi i ofiarami generała, a nawet nauczył się języka Suahili i opanował wschodnioafrykański akcent, jakim mówił Amin.

Amerykanin angażuje się także w akcje społeczne. Wraz z córką angażuje się w akcje promujące zdrowe i zrównoważone odżywianie. Razem współpracują z organizacją Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt.