Honorowa Złota Palma dla Studia Ghibli

Data:

Po raz pierwszy w historii nie osoba, a cała firma zostanie doceniono Honorową Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Wyróżnienie to otrzyma w tym roku legendarne Studio Ghibli.

Z japońskiego studia Ghibli wyszło pełno kultowych dzieł, które mają swoje wierne grono odbiorców na całym świecie. Filmy Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, założycieli studia, od lat zaliczane są do kanonu światowego kina, nie tylko animowanego. Firma wzięła swoją nazwę od włoskiego rzeczownika ghibli, który z kolei wywodzi się z libijsko-arabskiego słowa oznaczającego gorący pustynny wiatr.

Cała przygoda studia Ghibli rozpoczęła się 40 lat temu, wówczas premierę miał film „Nausicaä z Doliny Wiatru”  Hayao Miyazakiego. Sukces filmu w 1984 roku umożliwił powstanie całej firmy. Aktualnie studio Ghibli ma na swoim koncie ponad 20 filmów fabularnych i niezliczoną ilość nagród, ze Złotą Palmą w Cannes i Oscarem na czele. 

Jestem naprawdę zaszczycony i zachwycony faktem, że studio zostało uhonorowane Honorową Złotą Palmą – deklaruje Toshio Suzuki, współzałożyciel Studio Ghibli. Chciałbym z całego serca podziękować Festiwalowi w Cannes. Czterdzieści lat temu Hayao Miyazaki, Isao Takahata i ja założyliśmy Studio Ghibli, chcąc zapewnić dzieciom i dorosłym w każdym wieku animacje na wysokim poziomie. Dziś nasze filmy oglądają ludzie na całym świecie, a wielu gości przyjeżdża do Muzeum Ghibli, Mitaki i Parku Ghibli, aby na własne oczy poznać świat naszych filmów. Naprawdę przebyliśmy długą drogę, aby Studio Ghibli stało się tak dużym przedsięwzięciem. Chociaż Miyazaki i ja znacznie się postarzeliśmy, jestem pewien, że Studio Ghibli będzie nadal podejmować nowe wyzwania, pod przewodnictwem personelu, który będzie kontynuował ducha firmy. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli z niecierpliwością czekacie na to, co będzie dalej.