Kamila Urzędowska w prestiżowym gronie dziesięciu wschodzących gwiazd europejskiego kina

Data:

Znana z roli Jagny w filmowej adaptacji "Chłopów" DK i Hugh Welchmanów aktorka znalazła się w gronie Shooting Stars 2024, które co roku przygotowuje się w okolicach nadchodzącego Berlinale. 

Shooting Stars to program stworzony przez organizację European Film Promotion (EFP), którego celem hest promowanie młodych i utalentowanych aktorów i aktorek z Europy. Polska aktorka wyróżniona została w 27. edycji inicjatywy. 

Selekcja uwzględnia potencjał aktorów do międzynarodowej kariery na podstawie kilku czynników, w tym występu w najnowszym filmie fabularnym lub serialu dramatycznym z ich udziałem - mówią przedstawiciele EFP. Jej występ jest rewelacyjny. Kamila posiada wszechstronny talent i potrafi obudzić do życia swoją bohaterkę, która jest jednocześnie niewinna, nieustępliwa i wytrwała - napisano w uzasadnieniu wyboru polskiej aktorki do najnowszego Shooting Stars. 

Kamila Urzędowska jest absolwentką wrocławskiej PWST. Przed pojawieniem się w "Chłopach" grała niewielkie role m.in. w "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", "Zołza" czy serialach "Ślad", "M jak Miłość", "Żmijowisko". 

W przeszłości w gronie Shooting Stars znaleźli się m.in. takie gwiazdy jak Carey Mulligan, Alicia Vikander, Daniel Craig i Riz Ahmed, a z Polski Agnieszka Grochowska (2007), Agata Buzek (2010), Jakub Gierszał (2012), Mateusz Kościukiewicz (2014), Zofia Wichłacz (2017), Dawid Ogrodnik (2019) i Bartosz Bielenia (2020).  Obok Urzędowskiej w gronie Shooting Stars 2024 znaleźli się też Belgijka Thibaud Dooms, Bułgarka Margarita Stoykova, Suzy Bemba z Francji, Salome Demuria z Gruzji, Niemka Katharina Stark, Irlandka Éanna Hardwicke, Włoszka Valentina Bellè, Džiugas Grinys z Litwy i Asta Kamma August ze Szwecji.