Konkurs o Nagrodę im. Jagody Murczyńskiej

Data:

Fundacja Jagody Murczyńskiej oraz Festiwal Filmowy Pięć Smaków zapraszają osoby piszące o kinie azjatyckim do udziału w pierwszej edycji Konkursu na Tekst Krytyczno-Filmowy o Kinie Azji o Nagrodę im. Jagody Murczyńskiej.

Jagoda Murczyńska (1982-2022) była filmoznawczynią i kulturoznawczynią, a także współtwórczynią i programerką Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przez lata odpowiadała za selekcję na Festiwalu, konsekwentnie sprowadzając do Polski filmy, które były odbiciem jej wrażliwości i pasji. Głównymi obszarami jej zainteresowań było kino Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim to tworzone przez kobiety, a także teoria i praktyka kostiumu filmowego.

Chcąc uhonorować pamięć Jagody i jednocześnie kontynuować jej misję popularyzacji filmu azjatyckiego w Polsce, założyciele Fundacji Jagody Murczyńskiej oraz Fundacja Sztuki Arteria, organizator Pięciu Smaków, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Konkursie skierowanym do osób piszących o kinie Azji - piszą organizatorzy. 

Konkurs im. Jagody Murczyńskiej

Zadaniem konkursowym jest przesłanie na adres [email protected] niepublikowanego nigdzie wcześniej eseju o tematyce dotyczącej współczesnego (po roku 2000) kina Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Objętość tekstu powinna wynieść od 10 do 15 tysięcy znaków ze spacjami. Do tekstu należy dołączyć krótki życiorys. Konkurs przeznaczony jest dla osób poniżej 35 roku życia. Termin składania prac upływa 20 września o północy.

Nadesłane teksty zostaną ocenione przez Jury, w którym w tym roku zasiądą: Marta Stańczyk (kwartalnik “Ekrany”), Katarzyna Borowiecka (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz Marcin Jacoby (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni 20 października, a wręczenie nagród odbędzie się podczas 18. edycji Festiwalu Pięć Smaków.

Nagrodą główną konkursu będzie udział laureatki/laureata w 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jeonju w Korei Południowej w maju 2025 roku. Organizatorzy konkursu sfinansują przelot, hotel i akredytację laureata/laureatki. Laureat/laureatka otrzyma również statuetkę projektu artystki wizualnej i montażystki Laury Paweli.

Jurorzy będą mogli przyznać wyróżnienia. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają karnet 18. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.  Nagrodzone teksty zostaną opublikowane w papierowym wydaniu i na stronach kwartalnika “Ekrany”, będącego partnerem medialnym konkursu, oraz na stronach Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.