Kontrowersyjne nominacje do Złotych Globów?

Data:

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 80. będzie wręczać Złote Globy. Właśnie ogłoszono nominacje do nagród.

Tegorocznych laureatów Złotych Globów poznamy na uroczystej gali 10 stycznia 2023 r., której prowadzącym będzie komik Jerrod Carmichael. Uroczystość będzie probą wyjścia z kryzysu po tym, jak w ubiegłym roku wielu ważnych twórców zbojkotowało działania Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, w tym za brak różnorodności wśród członków gremium. W tym roku do grona osób wskazujących nominowanych dołączyły 103 osoby reprezentujących 62 kraje. 

W tym roku najwięcej nominacji - aż osiem - zdobył film "Duchy Inisherin" Martina McDonagha. Wśród walczących o statuetkę dla filmu nieanglojęzycznego zaskakująco nie ma "IO" Jerzego Skolimowskiego. Wśród nominowanych tytułów znalazło się sporo bardzo komercyjnych produkcji jak "Evis", "Avatar: Istota woda" czy "Top Gun: Maverick". W kategorii reżyserskiej nie nominowano żadnej kobiety. 

Lista nominowanych do Złotych Globów 2023:

Najlepszy dramat

"Fabelmanowie"
"Elvis"
"Avatar: Istota wody"
"Tar"
"Top Gun: Maverick"

Najlepsza komedia/musical

"Glass Onion"
"Wszystko wszędzie naraz"
"W trójkącie"
"Babilon"
"Duchy Inisherin"

Najlepsza reżyseria

Steven Spielberg, "Fabelmanowie"
James Cameron, "Avatar: Istota wody"
Daniel Kwan, Daniel Scheinert "Wszystko naraz wszędzie"
Baz Luhrmann, "Elvis"
Martin McDonagh, "Duchy Inisherin"

Najlepszy film zagraniczny

"Na Zachodzie bez zmian"
"Argentyna 85"
"RRR"
"Blisko"
"Podejrzana"

Najlepszy film animowany

"Guillermo del Toro: Pinokio"
"Inu Oh"
"Marcel Muszelka w różowych bucikach"
"Kot w butach: Ostatnie życzenie"
"To nie wypanda"

Najlepsza aktorka w dramacie

Cate Blanchett, "Tar"
Olvia Colman, "Imperium światła"
Viola Davis, "Królowa wojownik"
Ana de Armas, "Blonde"
Michelle Williams, "Fabelmanowie"

Najlepsza aktorka w komedii

Michelle Yeoh, "Wszystko wszędzie naraz"
Margot Robbie, "Babilon"
Anya Taylor-Joy, "Menu"
Emma Thompson, "Powodzenia, Leo Grande"
Lesley Manville, "Paryż pani Harris"

Najlepszy aktor w dramacie

Austin Butler, "Elvis"
Brendan Fraser, "Wieloryb"
Hugh Jackman, "Syn"
Bill Nighy, "Living"
Jeremy Pope, "The Inspection"

Najlepszy aktor w komedii

Diego Calva, "Babilon"
Daniel Craig, "Glass Onion"
Adam Driver, "Biały szum"
Colin Farrell, "Duchy Inisherin"
Ralph Fiennes, "Menu"

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Angela Bassett, "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"
Kerry Condon, "Duchy Inisherin"
Jamie Lee Curtis, "Wszystko wszędzie naraz"
Dolly de Leon, "W trójkącie"
Carey Mulligan, "Jednym głosem"

Najlepszy aktor drugoplanowy

Brendan Gleeson, "Duchy Inisherin"
Ke Huy Quan, "Wszystko wszędzie naraz"
Barry Keoghan, "Duchy Inisherin"
Brad Pitt, "Babilon"
Eddie Redmayne, "Dobry opiekun"

Najlepszy scenariusz

Todd Field, "Tar"
Daniel Kwan i Daniel Scheinert, "Wszystko naraz wszędzie"
Martin McDonagh, "Duchy Inisherin"
Sarah Polley, "Women Talking"
Steven Spielberg i Tony Kushner, "Fabelmanowie"

Najlepsza muzyka

John Williams, "Fabelmanowie"
Carter Burwell, "Duchy Inisherin"
Alexandre Desplat, "Guillermo del Toro: Pinokio"
Hildur Guðnadóttir, "Women Talking"
Justin Hurwitz, "Babilon"

Najlepsza piosenka

"Carolina", Taylor Swift ("Gdzie śpiewają raki")
"Ciao Papa" Guillermo del Toro & Roeban Katz (Guillermo del Toro: Pinokio)
"Hold My Hand", Lady Gaga and Bloodpop ("Top Gun: Maverick")
"Lift Me Up", Tems, Ludwig Göransson, Rihanna and Ryan Coogler ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu")
"Naatu Naatu", Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj ("RRR")

Najlepszy serial dramatyczny

"The Crown"
"Ród Smoka"
"Zadzwoń do Saula"
"Ozark"
"Severance"

Najlepszy serial komediowy

"Hacks"
"The Bear"
"Wednesday"
"Misja: Podstawówka"
"Zbrodnie po sąsiedzku"

Najlepszy miniserial/ serial limitowany

"Biały lotos"
"Zepsuta krew"
"Czarny ptak"
"Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"
"Pam and Tommy"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

Jeff Bridges, "The Old Man"
Kevin Costner, "Yellowstone"
Diego Luna, "Andor"
Bob Odenkirk, "Better Call Saul"
Adam Scott, "Severance"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

Emma D’Arcy, "Ród smoka"
Laura Linney, "Ozark"
Imelda Staunton, "The Crown"
Hilary Swank, "Alaska Daily"
Zendaya, "Euphoria"

Najlepszy aktor w serialu komediowym

Donald Glover, "Atlanta"
Bill Hader, "Barry"
Steve Martin, "Zbrodnie po sąsiedzku"
Martin Short, "Zbrodnie po sąsiedzku"
Jeremy Allen White, "The Bear"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym

Jean Smart, "Hacks"
Kaley Cuoco, "Stewardesa"
Selena Gomez, "Zbrodnie po sąsiedzku"
Jenna Ortega, "Wednesday"
Quinta Brunson, "Misja: Podstawówka"

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym lub komediowym

John Turturro, "Severance"
John Lithgow, "The Old Man"
Jonathan Pryce, "The Crown"
Tyler James Williams, "Misja: Podstawówka"
Henry Winkler, "Barry"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym lub komediowym

Elizabeth Debicki, "The Crown"
Hannah Einbinder, "Hacks"
Julia Garner, "Ozark"
Janelle James, "Misja: Podstawówka"
Sheryl Lee Ralph, "Misja: Podstawówka"

Najlepszy aktor w serialu limitowanym

Evan Peters, "Dahmer"
Taron Egerton, "Czarny ptak"
Colin Firth, "Schody"
Andrew Garfield, "Pod sztandarem nieba"
Sebastian Stan, "Pam & Tommy"

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym

Lily James, "Pam & Tommy"
Jessica Chastain, "George and Tammy"
Julia Garner, "Kim jest Anna" 
Lily James, "Pam and Tommy"
Julia Roberts, "Gaslit" 
Amanda Seyfried, "Zepsuta krew" 

Najlepszy drugoplanowy aktor w serialu limitowanym

F. Murray Abraham, "Biały lotos"
Domhnall Gleeson, "Pacjent"
Paul Walter Hauser - "Czarny ptak"
Richard Jenkins, "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"
Seth Rogen, "Pam & Tommy"

Najlepsza drugoplanowa aktorka w serialu limitowanym

Jennifer Coolidge, "Biały lotos"
Claire Danes, "Rozterki Fleishmana"
Daisy Edgar-Jones, "Pod sztandarem nieba"
Niecy Nash-Betts, Dahmer, "Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"
Aubrey Plaza, "Biały lotos"