Laureat Złotego Lwa w HBO Max

Data:

Na 19 marca na platformie HBO Max zaplanowano premierę dokumentalnego filmu "Całe to piękno i krew" Laury Poitras, opowiadającego o działalności amerykańskiej fotografki Nan Goldin. Obraz uhonorowano Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.

"Nan Goldin zaryzykowała utratę pozycji w świecie sztuki, by obnażyć mechanizm toksycznej filantropii. Jej życie zasługuje na epicki film" - mówiła na festiwalu w Wenecji Laura Poitras.

Bohaterka filmu "Całe to piękno i krew" wypowiedziała wojnę firmie Purdue Pharma, należącej do rodziny Sacklerów (przedsiębiosrtwo i członkowie tej rodziny pojawili się ostatnio też w serialu "Dopesick"). Właściciele koncernu, który według szacunkowych danych zarobił na sprzedaży leku opioidowego 31 miliardów dolarów, od lat wspierali finansowo najważniejsze instytucje kultury na świecie, w tym Metropolitan Museum of Art, Tate Museum, Luwr i nowojorskie Muzeum Guggenheima. Właśnie w takiej roli zapisali się w pamięci nastoletniej Nan. Już jako dorosła kobieta Goldin uświadomiła sobie, że "mecenasi kultury" przyczynili się do uzależnienia opioidowego setek tysięcy osób. Sama była jedną z nich.