„Megalopolis” w polskich kinach

Data:

Głośny film Francisa Forda Coppoli, który swoją premierę miał w tym roku na festiwalu w Cannes, dzięki Gutek Film będzie miał swoją kinową premierę w naszym kraju. 

"Megalopolis” bardzo podzielił widzów na festiwalu w Cannes. W naszej recenzji przeczytać można było: Dyskutując o "Megalopolis", zaznaczmy, o czym dokładnie rozmawiamy. Oceniamy film Coppoli i całą historię, która za nim stoi (oraz bonusowo jego artystyczne wybory) czy skończoną produkcję filmową, funkcjonującą także we współczesnym kontekście. Ta pierwsza kwestia dotyczy oczywiście heroicznej walki reżysera o to, by to dzieło, które wymyślił sobie 40 lat temu, nie tylko w ogóle powstało, ale by bezkompromisowo oddawało wizję autora. Zatem każda, nawet najbardziej przewrotna i niespójna idea, szalony pomysł, ekstrawagancki efekt specjalny musiał znaleźć się na ekranie. Marek Aureliusz, Szekspir, XX-wieczne totalitaryzmy, dyskurs na modłę Fukuyamy - to tylko niektóre z jakichś tysiąca nawiązań niczym lokowanie produktu zaaranżowanych w przestrzeni "Megalopolis". Coppola zresztą powiedział na konferencji prasowej w Cannes, że nie chce być osobą, która żałuje, że czegoś nie zrobiła. Dlatego wszystko, co jeszcze chciał zrobić, wrzucił do swojego prawdopodobnie ostatniego filmu. Filmu życia wieńczącego wspaniałą karierę - nie pierwszego zresztą w dorobku tego reżysera. Kolejnego bardzo nieudanego.

Coppola sam sfinansował film, kosztujący podobno 120 mln dolarów, co jest sporym ryzykiem. Canneńska widownia przyjęła film bardzo różnie i to właśnie te bardzo spolaryzowane opinie sprawiają, że produkcja stała się atrakcyjna z punktu widzenia firm dystrybucyjnych. 

Jednocześnie wiadomo już także, że w USA film będzie dystrybuowany przez Lionsgate i jeśli obietnice zostaną dotrzymane, to film będzie też można go oglądać w kinach IMAX. Otwarte pozostaje pytanie, jak ten film poradzi sobie w kinach i czy powalczy o Oscary. 

Amerykańska premiera filmu zapowiadana jest na 27 września 2024 roku. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana. Być może w Polsce pierwsze pokazy "Megalopolis" odbędą się na festiwalu Nowe Horyzoty we Wrocławiu.