Nie żyje Carlos Saura

Data:

W wieku 91 lat zmarł Carlos Saura, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców kina hiszpańskiego.

Jego filmy – m.in. "Mrożony peppermint", "Kuzynka Angelica", "Nakarmić kruki" czy "Carmen" – zdobywały nagrody na najważniejszych festiwalach, m.in. w Berlinie i Cannes.

Carlos Saura urodził się 4 stycznia 1932 roku w Huesce. W młodości interesował się fotografią. Karierę filmową rozpoczął w połowie lat 50. od dokumentalnych krótkometrażówek. Na wielkiej scenie debiutował dramatem "Ulicznicy" w 1961 roku, który był prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes. 
 
Jego pierwsze filmy reprezentowały neorealistycznego ducha, ale Saura, by uniknąć ingerencji hiszpańskich cenzorów, musiał go porzuć na rzecz kina bardziej metaforycznego i symbolicznego. Międzynarodowy rozgłos filmem "Polowanie", które na festiwalu w Berlinie w 1966 roku zostało nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem.

W 1967 roku reżyser zawodowo i prywatnie związał się z aktorką Geraldine Chaplin. Razem stworzyli takie filmy jak "Mrożony peppermint", "Nakarmić kruki", prezentowaną w Cannes "Annę i wilki" czy nominowaną do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny komedię "Mama ma sto lat". 

Jednym w ulubionych tematów Saury był taniec. W 1981 roku dramatem "Krwawe gody" zainaugurował tzw. trylogię flamenco. W jej skład weszły też filmy "Carmen" i "Czarodziejska miłość". O tańcu opowiadał również w takich dziełach jak "Tango", "Salomé", "Flamenco, flamenco", "Argentyna, Argentyna" czy "Jota de Saura".