Oscary rozdane

Data:

Najważniejszą statuetkę za najlepszy film, zgodnie z przewidywaniami, zdobył „Oppenheimer”, który 13 nominacji zamienił w sumie w 7 nagród. 

Film Christophera Nolana został także nagrodzony za reżyserię, zdjęcia, montaż, muzykę. Ponadto, najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Cillian Murphy, który wcielił się w rolę Oppenhaimera, drugoplanowym -  Robert Downey Jr. też za występ w tym filmie. 

Statuetka za rolę pierwszoplanową powędrowała do Emmy Stone. Oprócz nagrody aktorskiej „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa zostały docenione tylko za aspekty wizualne w kategoriach: kostiumy, scenografia oraz charakteryzacja i fryzury.

Zgodnie z planem najlepszym filmem międzynarodowym została „Strefa interesów” Jonathana Glazera wyróżniona także za istotną składową, jaką bez wątpienia był tam dźwięk. Inna reprezentantka europejskiego kina, Justine Triet, cieszyła się nagrodą za najlepszy scenariusz do "Anatomii Upadku". 

Do najbardziej niespodziewanych werdyktów wieczoru na pewno należy zaliczyć „Godzillę Minus One” - zwycięzcę za najlepsze efekty specjalne. Japonia triumfowała tej nocy dwukrotnie. W kategorii najlepszy film animowany zwyciężył „Chłopiec i czapla” Hayao Miyazakiego, co też należy traktować jako zaskoczenie.  

Największym przegranym wieczoru był film Martina Scorsese „Czas krwawego księżyca”, który na 10 nominacji nie otrzymał żadnego wyróżnienia. Kasowy hit Grety Gerwig "Barbie" na otarcie łez poszczycić się może tylko Oscarem za piosenkę Billie Eilish "What Was I Made For?". 

Pełna lista nominowanych i laureatów >>>