Ruben Östlund wygrywa Złotą Palmę w Cannes

Data:

Zakończył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku z nagrodami w konkursie głównym wyjechało aż 10 tytułów. 

Jury pod przewodnictwem Vincenta Lindona z aktorkami Rebeccą Hall, Deepiką Padukone, Noomi Rapace i Jasimine Trincą oraz reżyserami Asgharem Farhadim, Ladj Ly, Jeffem Nicholsem i Joachimem Trierem Złotą Palmę przyznało "Triangle of Sadness" Rubena Östlunda. Polskim dystrybutorem filmu został Gutek Film. Zostanie on także pokazany przedpremierowo w lipcu na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 

Drugą najważniejszą nagrodą, Grand Prix, ex aequo zostali wyróżnieni "Close" Lucasa Dhonta i "Stars At Noon" Claire Denis. W lutym Francuzka wyjechała także z Berlinale z nagrodą za reżyserię. W Cannes najlepszym reżyserem uznano Park Chan-Wooka ("Decision To Leave"). Nagrody aktorskie powędrowały do Songa Kang-Ho za rolę w "Brokerze" Hirokazu Koreedy i Zar Amir Ebrahimi za rolę w "Holy Spider" Aliego Abbasiego. Za najlepszy scenariusz wyróżniono "Boy From Heaven" Tarika Saleha. 

Nasz tegoroczny reprezentant Jerzy Skolimowski z filmem "IO" otrzymał nagrodę jury ex aequo z Felixem Van Groeningenem i Charlotte Vandermeersch za "Le Otto Montagne". 

Na gali zamknięcia przyznano też nagrodę specjalną z okazji 75. jubileuszu festiwalu, którą zgarnęli bracia Dardenne za "Tori i Lokitę". 

Złotą kamerę dla najlepszego debiutu przyznano filmowi "War Pony", reżyserskiemu debiutowi aktorki Riley Keough zrealizowanemu we współpracy z Giną Gammell. Wyróżnienia otrzymał też film "Plan 75" Hayakawy Chie. Filmy rywalizowały w sekcji Un Certain Regard.

W sekcji Un Certain Regard za najlepszy film uznano "The Worst Ones" Lise Akoki i Romane'a Guereta. "Joyland" Saima Sadiqa wyróżniono Nagrodą Jury, Alexandru Belca ("Metronom") - nagrodą dla najlepszego reżysera. Nagrodami aktorskimi podzieliły się Vicky Krieps ("Corsage") i Adam Bessa ("Harka"). 

Wcześniej swoje nagrody przyznali krytycy. Wyróżnienia Jury FIPRESCI otrzymali:

Leila's Brothers, reż. Saeed Roustayi (konkurs główny)
The Blue Caftan, reż. Maryam Touzani (Un Certian Regard)
Dalva, reż. Emmanuelle Nicot (Tydzień Krytyki)