Styczeń 2025 w kinach

Data:

Timothy Chalamet jako Bob Dylan, odważna Nicole Kidman, Robbie Williams na wielkim ekranie, Oscarowy faworyt w reżyserii Brady'ego Corbeta - to tylko niektóre produkcje, które w styczniu trafią na kinowe ekrany. 

5 NAJCIEKAWSZYCH PREMIER STYCZNIA


1. Brady Corbet: The Brutalist


"The Brutalist" opowiada historię węgierskiego architekta żydowskiego pochodzenia, László Tótha, który emigruje do Stanów Zjednoczonych w 1947 roku. Początkowo żyjący w ubóstwie, wkrótce dostaje propozycję pracy, która na zawsze odmieni jego życie.



2. Gints Zilbalodis: Flow


Gdy tajemnicza powódź pochłania znany kotu świat, jedynym schronieniem przed wielką falą staje się stara, drewniana łódź. Szansę na przetrwanie znajdują w niej również inni – kapibara, ptak, lemur i pies – wśród których kocia natura i niezależność są wystawiane na próbę. Dryfując przez mistyczne, zalane wodą krajobrazy, zwierzęta wspólnie mierzą się z grozą żywiołu i coraz to większymi wyzwaniami. Niebezpieczna żegluga powoli zamienia się w symboliczną podróż, w której każdy przechodzi przemianę charakteru i odkrywa w sobie nowe rodzaje wrażliwości.



3. Halina Reijn: Babygirl


Romy (Nicole Kidman) ma wszystko. Stoi na czele prężnie działającej innowacyjnej firmy, mieszka w luksusowym domu u boku kochającego męża (Antonio Banderas) i dwóch nastoletnich córek. Jej poukładane życie gwałtownie się zmienia, gdy poznaje młodego stażystę Samuela (Harris Dickinson). Mimo dzielącej ich różnicy wieku, rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w burzliwy romans. Romy rozpoczyna ekscytującą podróż w głąb siebie, która może kosztować ją utratę pozycji i rodziny. Czy zaryzykuje wszystko i da się ponieść swoim najskrytszym pragnieniom?



4. Leonardo Van Dijl: Milczenie Julie


Wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki elektryzujący debiut Leonarda van Dijla. Julie to świetnie zapowiadająca się młoda tenisistka, która swoim talentem przewyższa o głowę koleżanki z akademii. Gdy nagle w kierunku jej trenera padają oskarżenia o zbyt bliski kontakt z zawodniczkami, ułożony świat Julie zaczyna się rozpadać. Dziewczyna coś wie, ale postanawia milczeć… Nie ona pierwsza, nie ostatnia. Milczenie Julie to kino poruszające i precyzyjne, lecz przede wszystkim niezwykle istotne, zadające kluczowe pytania o sens milczenia kobiet w starciu z wyrachowanym oprawcą. Van Dijl pokazuje świat Julie bez emocjonalnego szantażu, z szacunkiem i cierpliwością, chociaż gdzieś w środku buzują szalone emocje. Nie ma tu jednak rakiet roztrzaskanych o kort – jest cicha walka o przetrwanie.



5. Magnus von Horn: Dziewczyna z igłą 


11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara®, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się uboga dziewczyna, szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę. 



 


Ponadto na ekranach zobaczymy m.in.:



  • "Sztukę pięknego życia" z Florence Pugh i Andrew Garfieldem

  • "The Outrun" z Saoirse Ronan

  • "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" Macieja Kawulskiego

  • "Nienawiść" Mathieu Kassovitza w odrestaurowanej wersji z okazji 30-lecia premiery

  • "Kompletnie nieznanego", gdzie w rolę Boba Dylana wciela się Timothy Chalamet

  • "Balkoniary" w reżyserii Noémie Merlant

  • "Better Man: Niesamowity Robbie Williams"

  • "Niech to diabli!" w reżyserii Louise'a Courvoisier