Wystartowała platforma VOD od Millennium Docs Against Gravity! (polecamy 10 filmów na początek)

Data:

Od wczoraj można korzystać z nowej platformy VOD opartej o filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity - poniżej zdradzamy co dokładnie można na niej znaleźć oraz prezentujemy listę filmów polecanych przez nas na start!  

Platforma została nazwana wirtualnym domem kina dokumentalnego oraz art-housowych fabuł, ponieważ już na start dostajemy możliwość obejrzenia ponad 80 filmów, które znajdują się na listach najbardziej polecanych dokumentów ostatnich lat oraz były hitami różnych festiwali filmowych. Fani corocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity znajdą na platformie swoje ulubione sekcje filmowe, pozostałym fanom kina też ułatwi to poruszanie się po takiej liczbie różnorodnych produkcji. Omawianą platformę VOD.MDAG.PL znajdziecie TUTAJ

Publikujemy dzisiaj naszą listę 10 poleceń na start, ALE zachęcamy by sprawdzić też samemu zasoby nowej platformy, bo każdy znajdzie coś dla siebie:

1) Jak Bóg szukał Karela (2020), reż. Vít Klusák, Filip Remunda

Wielki hit tego roku - najnowszy film twórców mocno prowokacyjnego "Czeskiego snu"; tym razem tematem filmu jest nie konsumpcjonizm w Czechach, a religijność u sąsiadów - a konkretnie w Polsce. Czesi podczas swojej podróży po naszym krają przyglądają się jak wielkie znaczenie ma religia katolicka dla Polaków.

2) Forman vs. Forman (2019), reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Na pewno kojarzycie takie filmy jak "Hair", "Amadeusz" czy "Lot nad kukułczym gniazdem" - za każdym z nich stał reżyser Miloš Forman; w swoim dokumencie o wielkim reżyserze twórcy przyglądają się nie tylko jego pracy filmowej, ale także trudnościach czasów, w któych kręcił swoje filmy: naciskach komunistycznej władzy Czechosłowacji oraz porzuceniu rodziny by wyjechać za ocean. 

3) Van Gogh. U bram wieczności (2018), reż. Julian Schnabel

Najnowszy film Juliana Schnabla (wcześniej np. "Motyl i skafander") to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha. W głównej roli Willem Dafoe, który dostał za nią nominację do Oscara oraz statuetkę w Wenecji; na drugim planie Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner oraz Oscar Isaac.

4) Monos (2019), reż. Alejandro Landes

Trafiamy w sam środek konfliktu wojennego gdzieś w Ameryce Południowej - jednakże, nie towarzyszymy typowym żołnierzom, a oddziałowi dzieci, który dostaje przez krótkofalówkę rozkazy od tajemniczej Organizacji. "Monos” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019, gdzie „The Guardian” ogłosił film „największym okryciem” i określił go jako „młodzieżowy Czas Apokalipsy”.

5) Sól Ziemi (2014), reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.

6) Kraina miodu (2018), reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Film nominowany do dwóch Oscarów (za najlepszy dokument oraz za najlepszy film międzynarodowy) oraz z nagrodami podczas Sundace i 16. Millennium Docs Against Gravity. Jest to opowieść o 50-letniej mieszkańce macedońskiej wioski, która trudni się wytwarzaniem miodu w mocno tradycyjny sposób. Jej rutyna zostaje zaburzona gdy w okolicy wprowadza się rodzina produkująca miód w bardziej nowoczesny sposób. 

7) Niemiłość (2017), reż. Andriej Zwiagincew

Nagrodzony w Cannes, nominowany do Oscara - film Andrieja Zwiagincewa (autora takich filmów jak "Lewiatan", "Powrót") opowiada historię pary, która już się rozstała (oboje mają już nowych partnerów), ale wciąż łączy ich 12-letni syn. Gdy dziecko zaginie to nie tylko oglądamy walkę dwójki zrozpaczonych ludzi by go odnaleźć, ale również portret współczesnej Rosji sprawnie zrekonstruowany przez Zwiagincewa.

8) Fotograf wojny (2019), reż. Boris Benjamin Bertram

Duński fotograf Jan Grarup to mistrz współczesnej fotografii wojennej, laureat prestiżowych nagród fotograficznych. FIlm jest psychologicznym portretem zaangażowanego i poszukującego wyzwań fotografa, który od 25 lat dokumentuje okropności wojny i nagle musi zmierzyć się z nową, tym razem wewnętrzną walką i pełnić rolę odpowiedzialnego ojca oraz partnera. To opowieść kameralna i dyskretna. 

9) Nie jestem twoim murzynem (2016), reż. Raoul Peck

Dokument, ktory wygrał BAFTA i był nominowany do Oscara, opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć by przedstawić historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

10) Scena ciszy (2014), reż. Joshua Oppenheimer

Licznie nagradzana opowieść o rodzinie, która przetrwała ludobójstwo w Indonezji, stawiającej czoło mężczyźnie odpowiedzialnemu za śmierć jednego z ich braci. Główny bohater - Adi - wierzy, że tylko odważna konfrontacja z mordercami przywróci jego rodzinie godność i pozwoli na uzdrowienie strasznej traumy, która ich gnębi.

ARTYKUŁ powstał w ramach współpracy z platformą VOD.MDAG.PL