Zmarł Donald Sutherland

Data:

Jeden z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych aktorów Kanady, który oczarował i zachwycił widzów filmami takimi jak "M.A.S.H.", "Klute" czy "Zwyczajni ludzie" zmarł wieku 88 lat. 

Uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w historii kina. Nigdy nie boi się roli 'dobrego, złego czy brzydkiego'. Kochał to, co robił i robił to, co kochał, nie można prosić o nic więcej. Dobrze przeżyte życie - pożegnał swego ojca w mediach społecznościowych jego syn Kiefer, także bardzo znany aktor.

Karierę aktorską Donald Sutherland rozpoczynał od ról w niskobudżetowych włoskich horrorach. Przełomem była kreacja "Sokolego oka" w głośnym filmie Roberta Altmana "M.A.S.H" - groteskowej opowieści o lekarzach pracujących w szpitalu polowym podczas wojny koreańskiej. Za te rolę Sutherland w 1971 r. otrzymał nominację do Złotego Globu. 

Zasłynął również rolami w filmach "Klute" Alana J. Pakuli oraz w "Casanovie" Federico Felliniego. Za kreację w "Zwyczajnych ludziach" Roberta Redforda otrzymał kolejną nominację do złotego Globu. Widzowie znają go także z ról w "Parszywej dwunastce", "Złocie dla zuchwałych" czy serii "Igrzyska śmierci".