Znamy pełny program 22. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

Data:

Tegoroczny Tydzień Kina Hiszpańskiego to 13 produkcji reprezentujących to, co najlepsze i najciekawsze w hiszpańskiej kinematografii ostatnich lat. Wydarzenie odbędzie w dniach 14-24 marca 2024 w siedmiu miastach w całej Polsce

Tegoroczne filmy otwarcia i zamknięcia ujmują program w apetyczna klamrę, wypełnioną smakami i zapachami, a przede wszystkim miłością do kuchni i gotowania.

Przegląd otworzy "Życie na talerzu" – opowieść o młodym szefie kuchni zakochanym w minimalizmie, oraz jego ojcu, wyznawcy kuchennego konserwatyzmu. To nie tylko sprawnie zrealizowana komedia omyłek, okraszona sowicie klasycznym hiszpańskim humorem. To także opowieść o próbie wyważenia nowoczesności i tradycji, oraz odnalezienia tego, co najważniejsze – i w życiu, i na talerzu.

Film zamknięcia, "Cytrynowy chleb z makiem", to historia dwóch sióstr, które niespodziewanie dziedziczą piekarnię w malowniczej majorkańskiej Valldemossie. To także oda do niezwykłej rozjemczej siły, jaką ma zapach świeżo upieczonego chleba. To przy kuchennym stole siostry mogą w końcu stawić czoła dawnym rodzinnym sekretom i odbudować łączącą je więź.  

KOMEDIOWY ZAWRÓT GŁOWY

W programie przeglądu nie mogło zabraknąć przebojowych hiszpańskich komedii, tak lubianych przez widzów TKH. Filmy, oparte na mocnych kontrastach i kulturowych konfliktach, gwarantują świetną rozrywkę ze szczyptą życiowego doświadczenia.

"Mężczyzna nowoczesny" doskonale rozgrywa pokoleniowe różnice między głównym bohaterem, konserwatywnym starszym urzędnikiem z nieodłącznym krawatem, i jego młodymi, współpracownikami z kolorowego, liberalnego świata. Czy surowemu urzędnikowi skarbówki uda się dostosować do nowego środowiska?

Dwa światy mieszają się ze sobą także w "Dobrych manierach" i "Drobnej przysłudze". Choć zamożniejsi bohaterowie chcieliby wierzyć, że z ich gosposiami łączą ich wyłącznie relacje zawodowe, prawda wydaje się być zupełnie inna. Prawdziwą specjalnością pomocy domowych jest zadawanie niewygodnych pytań, rozpracowywanie sekretów, a nawet zastraszanie zza grobu. Wiedzą, jak wywrócić do góry nogami życie swoich pracodawców, ale także jak wnieść  powiew świeżości w nieco zatęchłe relacje skłóconych rodów.

Niekwestionowanymi królami dobrego humoru są bohaterowie hitu 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, którzy powracają w drugiej części przebojowej komedii o perypetiach niesfornych sportowców. "Mistrzowie 2.0" to nowy skład, nowa trenerka i nowa dyscyplina, ale niezmienne pozostają pozytywna energia, dobry nastrój, entuzjazm i optymistyczne nastawienie do życia bohaterów.


KOBIETY NA PIERWSZYM PLANIE

Kobiety stojące przed i za kamerami odgrywają w hiszpańskim kinie ogromną rolę, nie może więc ich zabraknąć także w festiwalowym programie. Oto cztery historie o kobietach poszukujących wsparcia, wspólnoty i swojego miejsca na ziemi.

"Dziewczyny mają się dobrze" to historia pięciu kobiet, które jadą razem na wieś, żeby przygotować się do wystawienia sztuki. Siostrzeństwo i sieci wsparcia, które w tym czasie budują, pozwolą im podejmować odważne decyzje i walczyć o swoje potrzeby. Reżyseruje debiutująca za kamerą Itsaso Arana.

Kobiecy krąg wsparcia zmienia też życie bohaterki pokazywanego na festiwalu Sundance filmu "To jest ciało moje" w reżyserii Patricii Ortegi. Seniorka opiekująca się na zmianę wnuczką, zrzędliwym mężem i figurą Jezusa, przypadkowo spotyka grupę kobiet, dzięki którym zaczyna powoli odkrywać swoje ciało i dbać jego potrzeby.

"Góry do pokonania" w reżyserii Eleny Trapé (Berlin, Barcelona) przenoszą nas w sam środek dzikiej, katalońskiej przyrody i spektakularnych górskich pejzaży Pirenejów. Tam bohaterka filmu, Irene, szuka ukojenia po rozpadzie związku. Liczy, że w rodzinnych stronach uda jej się znaleźć dla siebie nową drogę.

"Chinki" to najnowszy projekt Arantxy Echevarríi (Carmen i Lola). Jego bohaterki, drugie pokolenie dziewczyn z migranckich chińskich rodzin, stoją w rozkroku między kulturą pochodzenia ich rodzin, a kulturą hiszpańską, w której dorastają. Wspaniałe role debiutujących aktorek i aktorów zostały docenione trzema nominacjami do Nagród Goya.


ŻYCIOWE REWOLUCJE

Bohaterowie stojący na rozstajach dróg, zmuszeni do podjęcia ważnych decyzji, postawieni przed trudnymi wyborami. Oto trzy historie o zmianach – tych dramatycznych, i tych zupełnie codziennych.

Na poziomie osobistym "Miłość i rewolucja" to historia Miguela, młodego chłopaka, który musi zdecydować o swojej przyszłości – wybrać wygodne, pewne studia prawnicze czy pójść za głosem serca i spróbować sił na estradzie. W szerszej perspektywie to jednak także historia trudnych początkach ruchu LGBT+ i hiszpańskiej rewolucji obyczajowej lat 70.

Mauricio, bohater rozgrywającej się w latach 90. "Niebieskiej gwiazdy", też szuka swojej drogi – tym razem muzycznej. W poszukiwaniu inspiracji wyjeżdża do Argentyny, gdzie zakochuje się w jej tradycyjnych melodiach, poznaje zupełnie inne życie i spotyka nowego mistrza. Film miał premierę na festiwalu w San Sebastián.

"Życie nie jest proste" to obraz współczesnego kieratu codzienności – biegu pomiędzy pracą, która dawno nie sprawia już satysfakcji, a domem, w którym czekają wymagające ciągłej uwagi dzieci. Isaías, niegdyś wzięty architekt, dziś zmęczony życiem 40-latek, desperacko potrzebuje odmiany. Czy znajdzie ją pod wpływem Soni, która potrafi zupełnie inaczej patrzeć na otaczający ich świat?

22. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie w dniach 14-24 marca 2024 w siedmiu miastach w całej Polsce:

Warszawa | Kino Muranów | Kino Luna | 14-21 III
Wrocław | Kino Nowe Horyzonty | 15-21 III
Kraków | Kino Pod Baranami | 15-21 III
Poznań | Kino Muza | 15-21 III
Katowice | Kino Światowid | 15-21 III
Łódź | Kino Charlie | 15-21 III
Gdańsk | Klub Żak | 18-24 III