Monica Bellucci

Monica Bellucci rozpoczęła studia w Perugii i w tym czasie zaczęła się jej kariera. Studiowała prawo i na pierwszym roku rozpoczęła karierę modelki, aby móc opłacić czesne. W 1988 zapisała się do Elite Model Management i przeniosła do Mediolanu. Została szybko zauważona przez jednego z fotografów domu mody Dolce & Gabbana, gdzie stała się jedną z głównych modelek tej marki. Porzuciła studia, aby poświęcić się karierze.

W 1990 roku zagrała swoją pierwszą rolę w filmie "Życie u boku dzieci" produkcji włoskiej. Z serialu szybko trafiła do filmu "La Riffa", w którym z kolei zauważył ją Francis Ford Coppola. W jego "Drakuli" zagrała małą rólkę, jednakże wystarczyła ona za podwaliny przyszłej kariery. Po kolejnych europejskich produkcjach - m.in. "Apartament" za który otrzymała nominację do nagrody Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki, przyszła rola w filmie "Podejrzany" u boku Gene'a Hackmana i Morgana Freemana - niemała nobilitacja dla mało znanej aktorki.

W między czasie związała się z Vincentem Casselem, późniejszym mężem, którego poznała na planie filmu "Doberman". Po roli w "Podejrzanym" Monica zagrała w "Malenie" Giuseppe Tornatore, którą zyskała sobie uznanie krytyków. Rola została napisana specjalnie z myślą o niej. Ma za sobą rolę w "Asterxie i Obelixie: Misji Kleopatra", "Nieodwracalne" (jest to jeden z wielu filmów Monici nakręconych z mężem Vincentem), "Łzy słońca" z Bruce'em Willisem, "Pasji" - film Mela Gibsona opowiadający o ostatnich chwilach życia Chrystusa, gdzie Monica wcieliła się w rolę Marii Magdaleny.

Hollywood jednak stanęło przed Bellucci otworem dopiero za sprawą długo oczekiwanych sequeli "Matrixa", gdzie Monica gra złowieszczy program Matrixa - Persefonę, która wiedzie na pokuszenie wszystkich bohaterów. Za sprawą Matrixów Monica zadebiutowała również na ekranach komputerów, w grze "Enter The Matrix" w której znalazły się nakręcone na potrzeby tej produkcji ujęcia min. właśnie z Monicą. Mimo swojego "szturmu" na fabrykę snów, Monica wciąż podkreśla swoje przywiązanie do kina europejskiego.

Filmografia

Aktor

Pokaż więcej
nevamarja
Filmbooka
Ambrotos
kinomaniak
Joe
Joe
niebieskiptak
lapsus
tyal
gumis