Pierwsze kroki

Zarejestrowałeś/łaś się na Filmasterze, albo dopiero planujesz to zrobić, ale nie wiesz "o co biega"? W tym krótkim wprowadzeniu dowiesz się czym jest Filmaster i czy warto zostać członkiem naszej filmowej społeczności.

Czym jest Filmaster?

Filmaster to serwis społecznościowy przeznaczony dla miłośników kina. Można na nim prowadzić filmowego bloga, oceniać filmy i dyskutować z innymi użytkownikami. Bonusem są spersonalizowane rekomendacje.

Z założenia niszowy, Filmaster nie ma konkurować z liderami "rynku", serwisami typu Filmweb czy Fdb. Ma raczej stanowić propozycję dla bardziej wymagających kinomanów, interesujących się mniej nowościami i hitami kasowymi, a bardziej po prostu dobrym kinem, niezależnie od daty premiery czy kraju produkcji.

Funkcjonalność

Serwis udostępnia zaawansowaną "oceniarkę" filmów. Każdy obraz możemy ocenić w kategoriach takich jak "reżyseria", "scenariusz", "montaż" czy "innowacyjność". Na podstawie naszych ocen oraz ocen innych użytkowników, Filmaster poleca nam filmy, których nie widzieliśmy, a które powinniśmy obejrzeć, a także wskazuje użytkowników z najbardziej zbieżnym gustem.

Ale Filmaster to nie tylko oceny i rekomendacje. To przede wszystkim społeczność. Blogi filmowe prowadzone przez użytkowników dostępne są w oddzielnej subdomenie, np. bolo.filmaster.pl. Najciekawsze wpisy pojawiają się na stronie głównej, a wszystkie -- w specjalnym miejscu nazwanym Planetą Filmastera, która agreguje notki, krótkie recenzje oraz komentarze dodane w serwisie. Prezentacja danych w serwisie opiera się na wysokiej personalizacji: na Planecie możemy oglądać wszystkie wpisy, albo tylko te dodane przez naszych Kompanów (odpowiednik "znajomych") lub osób o podobnym do nas guście. Podobnie filtrowane są oceny i krótkie recenzje przy każdym filmie. Chodzi o to, żeby aby na pierwszym planie pojawiały się zawsze te informacje, które dla nas osobiście będą najbardziej przydatne.

A może nieco konkretniej?...

Na Filmasterze używamy kilku pojęć, które mogą nie być intuicyjnie zrozumiałe. Jeśli nie wszystko wydaje Ci się jasne, zajrzyj do FAQ - najczęściej zadawanych pytań, gdzie dowiesz się m.in. czym jest planeta, czym się różnią notki od krótkich recenzji, gdzie edytować swoje dane, gdzie pojawiają się Twoje wpisy, etc.

Kto za tym wszystkim stoi?

Filmaster został stworzony w około pół roku, "po godzinach", przez dwóch programistów Pythona, niejakiego michuka i adza (więcej w dziale Redakcja Filmastera serwisu). Za Filmasterem nie stoi żaden inwestor, ani znany portal -- to całkowicie oddolna inicjatywa.

Do współtworzenia serwisu i wzięcia aktywnego udziału w jego rozwoju zaproszeni są jednak wszyscy użytkownicy. Ci najbardziej aktywni otrzymują dodatkowe uprawnienia umożliwiające poprawianie informacji o filmach, czy moderację forum.

Podsumowanie

Podsumowując, korzystając z Filmastera dowiesz się jakie filmy warto obejrzeć, poznasz innych kinomaniaków o podobnym guście, poczytasz ciekawe recenzje i wypowiedzi na forum, a być może również sam zaangażujesz się w tworzenie treści serwisu poprzez założenie własnego bloga filmowego. Czy warto angażować się w jeszcze jedną internetową społeczność? Na to pytanie odpowiedzieć sobie już musi każdy z Was :)