Berlinale 2014: nagrody rozdane

Data:


Black coal, thin ice

Laureatem Złotego Niedźwiedzia, głównej nagrody berlińskiego festiwalu, został film Diao Yinan Black Coal, Thin Ice (Bai Ri Yan Huo), thriller obracający się wokół tajemniczych morderstw popełnionych w małym miasteczku w południowych Chinach. Film nawiązuje do tradycji kina czarnego, jego bohaterem jest były policjant, nawiązujący romans z żoną jednej z ofiar, której postać łączy wszystkie zabójstwa. Bazą scenariusza jest zagadka kryminalna, w istocie jednak jest to opowieść o uprzedmiotowieniu i wykorzystaniu kobiety - gorzka, wzbudzająca gniew i niesmak.


The Grand Budapest Hotel

Srebrny Niedźwiedź Nagroda Jury powędrował do Wesa Andersona za naszpikowany gwiazdami, ekstrawagancki The Grand Budapest Hotel. Nagrodę Bauera dla filmu "otwierającego nowe perspektywy" otrzymał 92-letni Alain Resnais za The Life of Riley, ekranizację sztuki teatralnej o tym samym tytule.


Boyhood

Richard Linklater, twórca najbardziej oklaskiwanego filmu w konkursie, wyjedzie z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera. Jego Boyhood to kręcona na przestrzeni 10 lat kronika chłopięcego dojrzewania, a także pełna ciepła, dowcipu i zadumy opowieść o emocjach i niedoskonałościach rodziców i dzieci.


The Little House

Podobnie jak Złoty Niedźwiedź, nagrody aktorskie należą w tym roku do Azjatów - otrzymali je Liao Fan jako detektyw w Bai Ri Yan Huo (Black Coal, Thin Ice), oraz Haru Kuroki (Chiisai Ouchi, The Little House) za rolę młodej służącej, której chlebodawczyni wdaje się w zakazany romans.


Stations of the Cross

Laureatami Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz są Dietrich Brüggemann, Anna Brüggemann za Stations of the Cross (Kreuzweg, Droga krzyżowa), opowieść o nastolatce dorastającej wśród katolickich fundamentalistów. Nagroda za osiągnięcia techniczne przypada Zengowi Jian za zdjęcia do filmu Blind Massage (Tui Na), rozgrywającemu się w środowisku nankińskich niewidomych masażystów.


The Life of Riley

Przyznawana przez krytyków filmowych nagroda FIPRESCI powędrowała do The Life of Riley (Aimer, boire et chanter) Alaina Resnais.

Do najważniejszych berlińskich niedźwiedzi zaliczam Teddy Award dla filmu fabularnego. W tym roku to brazylijski "Hoje Eu Quero Voltar Sozinho" ("The Way he Looks ")- reż.Daniel Ribeiro.

Dodaj komentarz