7. Avant Art Festival we Wrocławiu, część 1: przed imprezą

Data:

W dniach 7-18.10 po raz siódmy odbędzie się we Wrocławiu Avant Art Festival. Festiwal to jedyny w swoim rodzaju, programowo nastawiony na pokazywanie sztuki awangardowej. Pod pojęciem tym mieścić mogą się dowolne przejawy artystycznej działalności, które łączy jedynie odwaga i wyobraźnia; dość nadmienić, że muzycznie festiwal potrafi przechodzić od noisu do hip hopu, od jazzu do metalu, od ambientu do punka, czy od dub stepu do minimalu. Najczęściej jednak na to, co grają twórcy, po prostu nie ma dobrej nazwy, bo - jak przystało na pionierów - łamią oni schematy i wytyczają nowe ścieżki. Choć od lat dominuje w nim muzyka, Festiwal nie zamyka się na żadne rejony sztuki, przedstawiając również spektakle teatralne, warsztaty, instalacje video art, czy performance. Trzeci rok z rzędu Festiwal stawia również mocno na filmy.

Sztuka awangardowa z natury rzeczy nie mieści się w mainstreamie, mimo więc iż organizatorzy Festiwalu od lat sprowadzają do Wrocławia uznanych twórców, ich uznanie często ogranicza się do węższego kręgu odbiorców. I tak największymi gwiazdami, które gościł do tej pory Festiwal, byli: Marc Ribot, Blixa Bargeld, reprezentanci wytwórni Raster-Noton: Alva Noto, Byetone, Kangding Ray i Frank Bretschneider, Moritz Von Oswald Trio, a także The Thing z Otomo Yoshihide, The Bug, Arve Henriksen w duecie z Janem Bang czy legendarny DAF. W ubiegłym roku sporym zainteresowaniem widzów cieszyły się występy rosyjskich teatrów: Praktika (z Iwanem Wyrypajewem), Derevo i Akhe.

Tegoroczna edycja wydaje się jednak wyjątkowa i to nie tylko ze względu na odejście od dotychczasowej formuły klucza narodowego w doborze artystów (w zeszłym roku dominowali twórcy rosyjscy, wcześniej szwajcarscy, czy niemieccy). Na Festiwalu zagra bowiem w tym roku dwoje artystów, którzy powinni być znani nieco szerszej publiczności. Jeśli sławę mierzyć ceną biletów, to główną gwiazdą Avant Art Festival jest w tym roku Peaches. Jeśli legendą, to nic nie może się równać z wizytą we Wrocławiu Johna Paula Jonesa, czyli basisty oryginalnego składu Led Zeppelin, który zagra z norweskim Supersilent. Poza nimi we Wrocławiu zagrają m.in. Fire!, Ryoji Ikeda, Kaiji Haino w dwóch odsłonach: z Zeitkratzer i Stephenem O’Malleyem, The Nest, Franz Treichler (lider The Young Gods), a także Dean Blunt, Forest Swords i Haxan Cloak.

A jeśli już mowa o biletach to te, jak zwykle na tym Festiwalu, są bardzo tanie, występ najdroższej Peaches kosztuje 60 zł, ale większość koncertów to wydatek rzędu 20-30 zł.

To, co w pierwszej kolejności zainteresować powinno kinomanów, to fakt, że Avant Art Festival kontynuuje współpracę z Kinem Nowe Horyzonty, prezentując widzom 11 dokumentów muzycznych.


3. AVANT ART FILM

Część z prezentowanych filmów jest już pewnie znana niektórym widzom. Jak zrobić Peaches, czyli szalona elektro-opera Peaches, The Ballad of Genesis and Lady Jaye, czyli opowieść o śmiałej relacji Genesis Breyer P-Orridga i Lady Jaye, czy wieńcząca Festiwal Biophilia, czyli najnowszy muzyczno-wizualny projekt Björk, były prezentowane we Wrocławiu w ramach festiwalu Nowe Horyzonty, a The Punk Singer, czyli opowieść o Kathleen Hanna, prezentuje obecnie telewizja Planete+ (pod polskim tytułem Punkówa). Jednak wielu tytułów wrocławscy widzowie nie mieli do tej pory okazji zobaczyć, a 2 filmy (The Death and Resurrection Show by Killing Joke, oraz Wesley Willis's Joy Rides) będą miały na Festiwalu swoje polskie premiery.

Fani muzyki punkowej (i nie tylko oni) na pewno nie powinni przegapić A Band Called Death i The Death and Resurrection Show by Killing Joke (oraz, rzecz jasna, jeśli jeszcze nie widzieli, wspomnianej wcześniej, The Punk Singer). Ten pierwszy to dokument o protoplastach punka, grupie Death, która pojawiła się na scenie na początku lat 70., gdy świat nie był jeszcze gotowy na takie brzmienia. Problemu tego nie mieli bohaterowie drugiego filmu, czyli świetnie znani fanom muzyki Killing Joke. Na hity festiwalu zapowiadają się ponadto I Dream of Wires, w którym o swojej fascynacji syntezatorami opowie m.in. Trent Reznor, oraz Death Metal Angola, o angolskiej scenie hardcore. Przegląd uzupełniają: How to Get Out of the Cage - A Year with John Cage (opowieść o Johnie Cage’u), 15 stron świata (polski akcent festiwalu, dokument o Eugeniuszu Rudniku, członku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia), oraz Wesley Willis's Joy Rides (czyli potret Wesleya Willisa, ikony undergroundowego rocka).


Szczegóły dotyczące terminów projekcji i biletów na filmy: http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1798
Wszelkie informacje o festiwalu: http://avantart.pl/festival/program/