gienekart

napisał(a) o Spirited Away: W Krainie Bogów

Ten film zobaczyłem głównie przez krótki artykuł tłumaczący pewne przenośnie i konteksty, które dla nas, Europejczyków, są nie znane lub zaginęły w trakcie tłumaczenia filmu.
Całość filmu jeśli chodzi o widoki, muzykę, fabułę jak podczas wszystkich moich spotkań z tworami studia Ghibi zachwyca i skłania do myślenia. W tym jednak wypadku większa świadomość drugiego dna i głównej przenośni tego filmu sprawiła, że cały czas oglądając go ma się poczucie zbrukania.
To co mnie zdziwiło to pokazanie, że nawet w tak zepsutym świecie są ludzie dobrzy i pomocni. Jest nadzieja.

Hej, to może link do artykułu?

!!!!!! UWAGA !!!!!! przeczytanie atrykułu z linka zniszczy wam świat, źycie i odbiór tej cudnej animacji!!!!! Cóż... to co czytałem było trochę dłuższe i po polsku i niestety gdzieś przepadło w sieci, ale wyraźnie bazuje na kilku artykułach podobnych do tego: http://moviepilot.com/posts/2014/09/25/there-s-an-incredible-hidden-message-in-spirited-away-and-it-will-shock-you-2297900

@Aika: szybkie śledztwo wykazało, że już znasz ten film. Jestem ciekawy czy to znaczenie animacji było ci znane, a jeśli nie to jak bardzo zniszczyło ci świat. ;)

Nie zniszczyło mi to świata, bo z jednej strony to tzw. "drugie dno" odbiera się nawet nie będąc świadomym konkretnych odniesień a z drugiej - właśnie po to treści ubiera się w przenośnie, żeby opowiedzieć o nich delikatnie i bez szokowania.