Niedoskonale w swojej doskonałości?

Data:

Obraz Briana Goodmana to film specyficzny. Początkowo nie do końca wiadomo o co w nim chodzi, jaki jest w ogóle jego cel, niedługo potem film zaczyna nam sugerować rozwiązanie godne thrillera klasy B, żeby w końcu zrobić to, co ten film wyróżnia. Czy jednak to wystarczyło, żeby stworzyć film godny uwagi?

Zacznijmy jednak od początku. Czarny motyl to amerykański remake francuskiej produkcji telewizyjnej Papillon noir, o której słyszeli chyba tylko najwięksi fani Erica Cantony. Za jego reżyserie odpowiada Brain Goodman, którego dorobek reżyserki zawierał zaledwie jedną produkcje przed premierą omawianego przeze mnie filmu. Główny bohater, to będący w kryzysie pisarz, Paul (w tej roli Antonio Banderas) mieszkający na odludziu w rozpadającym się domu. Nie stroni on od alkoholu, który coraz bardziej go pogrąża w ciężkiej sytuacji finansowej. Próbuje mu pomóc Laura (Piper Perabo), która stara się sprzedać jego dom. Podczas spotkania z nią przed agresywnym nieznajomym Paul zostaje obroniony przez tajemniczego Jacka (Jonathan Rhys Meyers), którego w podzięce zaprasza do domu. Wymieniona przeze mnie trójka aktorów to praktycznie jedyne postacie, które dłużej zagoszczą na ekranie.

Główną siłą filmu na początku jest klimat, który generuje głównie niejasna atmosfera oraz warstwa techniczna, która spełnia swoją rolę w filmie. Akcja rozwija się dość powoli, a pokazane w pierwszym sekundach filmu niejasne sceny rozbudzają wyobraźnie widza. Mimo to reżyser zdecydował się sygnalizować w swoim dziele najbardziej oczywiste rozwiązanie i umacnia widza w nim wraz z każdą następną klatką tej produkcji. W związku z czym za to, że film ogląda się dość dobrze odpowiadają aktorzy, którzy bardzo dobrze odgrywają swoje postacie, dialogi między nimi są przekonujące. W mojej opinii rekompensuje to brak mocniejszych zwrotów akcji.

Brak zwrotów akcji niedopuszczalny jest w filmach z gatunku thriller, o czym doskonale wiedział też reżyser, który w zakończeniu filmu burzy całe wyobrażenie jakie zbudował sobie widz, ale niestety jest to dość mocno kontrowersyjne i jest główną przyczyną mieszanych ocen filmu. Uporządkowana historia staje się chaotyczna, a finalne zakończenie prawdopodobnie spowoduje rozgoryczenie u odbiorców.

Czarny motyl zawiera wszystko, co powinien zawierać dobry thriller, tajemniczy i klimatyczny obraz przyciąga, szkoda tylko, że film zdecydował się dopiero na koniec posypać masą zwrotów akcji. Film zdecydowanie jest wart obejrzenia, szczególnie dla fanów któregoś z dwóch głównych aktorów, aczkolwiek przez kontrowersje przypadnie do gustu jedynie spragnionym czegoś innego w tym już mocno wyeksploatowanym gatunku, takim jak ja.

Moja ocena: 7+

Zwiastun: