Jak zdobyć stare filmy z Conradem Veidtem?, czyli tani ekspresjonizm niemiecki

Data:

Poradnik od początkującej dla początkujących - odnoszący się do niemieckich filmów z lat 20., 30. i wcześniejszych.
(zapis doświadczeń)

1. A wiec wróciłeś/aś z kina/ kółka filmowego zachwycony/a "Metropolis" lub "Gabinetem dr Calligari". Zajmuje Cię jedna myśl: jak zdobyć więcej czarno-białych filmów niemieckich (z Conradem Veidtem)? Ponieważ jesteś dziecięciem wieku, siadasz przed komputerem i po sprawdzeniu facebooka wchodzisz na imdb.com. Sprawa jest łatwa, jeśli szukasz filmów z konkretnym aktorem (z Conradem Veidtem) - IMDB sprezentuje ładną, chronologiczną listę ról filmowych. Gorzej, jeśli interesują Cię po prostu stare filmy niemieckie - wówczas radzę wybrać konkretne nazwisko, które przyciągnie Twój wzrok (Fritz Lang. Brigitte Helm. Friedrich Wilhelm Murnau. Lil Dagover. Conrad Veidt).

2. Nazwisko Marleny Dietrich okazuje się być swego rodzaju ślepą uliczką, jeśli chodzi o NIEMIECKIE filmy. Przed wielkim sukcesem w "Błękitnym aniele" (1930) zagrała ważne role tylko w kilku (trzech?) filmach z 1929 roku (m.in. "Ich küsse Ihre Hand, Madame"). Zaraz po roli Loli Loli wyjechała do USA (jak zresztą wielu jej kolegów po fachu - czasy były trudne). Nie zmienia to faktu, że Marlena Dietrich miała cudowny głos ("Fallen in love again, never wanted to..."), jedne z Najpiękniejszych Oczu Świata i jest ponadczasową ikoną stylu.

3. Przyjmijmy, że artystą, który Cię zainteresował, jest Conrad Veidt, znany także jako "that weird thing in the box". CV w latach 20. kreował głównie postaci z horrorów (albo raczej z filmów fantastycznych, które dzisiaj nazwalibyśmy horrorami - "Orlacs Haende", "The Man Who Laughs", "Der Student von Prag") - szaleńców i wszelkiego rodzaju wykolejeńców, chociaż ma też w swoim dorobku role lekko szalonych książąt i królów (Iwan Groźny, Don Carlos, Louis IV...) i typowe czarne charaktery (Gessler z "Wilhelma Tella"). Kiedy nastały rządy Hitlera, zaczął utrzymywać, że jest Żydem (chociaż nie był; jego trzecia żona pochodziła z żydowskiej rodziny) i musiał wyjechać do Wielkiej Brytanii, a następnie do Hollywood, gdzie grał niemal wyłącznie nazistów. Jego przedostatnim filmem była "Casablanca", w której wystąpił jako major Strasser. Wkrótce potem zmarł na zawał serca w wieku 50 lat.

4. Wracając do poradnika... To cudowne medium internetu, jakim jest youtube.com, oferuje Ci od razu kilka pełnych filmów z Conradem, wprawdzie w odcinkach, ale za to za darmo.
"Inni niż inni" (pierwszy film gejowski) http://www.youtube.com/watch?v=BWiw3mASc5c&feature;=related
"The Man Who Laughs" (na podstawie książki W. Hugo)

"Der Student von Prag" (średni film z kilkoma rewelacyjnymi scenami i niepasującą symfonią Brahmsa w roli soundtracku)

...oraz oczywiście pełna wersja (jednoodcinkowa!) klasycznego "Gabinetu doktora Caligari". Ktoś dodał ją nawet do jednego ze "spinaczy" na filmasterze.

4a. Chcesz mieć makijaż jak Conrad Veidt w "Gabinecie doktora Caligari"? Polecam eyeliner w pudełeczku od Inglota: http://inglotcosmetics.com/77.matte.collection.......amc.eyeliner.gel.eyes/product/12104
Efekt "Przespałem całe życie w trumnie" murowany!!!

4b. Na youtubie natrafisz na piosenkę lekko zapomnianego francuskiego zespołu Marquis de Sade pod wymownym tytułem "Conrad Veidt" -
. Uzależnia. ("L'Europe désire l'euthanasie" - świetny wers...)

5. Jeśli nieopatrznie wejdziesz na amazon.com albo ebay.pl, załamiesz się. Średnia cena to 25$+, chociaż zdarzają się okazje.

6. I tutaj dochodzimy do punktu, dla którego piszę całą tę lekko chaotyczną notkę. Otóż chciałabym pochwalić prawdziwą krynicę niemieckiej kultury, jaką jest warszawska biblioteka Goethe Institut (znajdująca się w podwórku przy Chmielnej). W dodatku jest to krynica darmowa, jeśli jest się kursantem Instytutu, a jeśli nie, też nie kosztuje wiele... Z Conradem Veidtem można wypożyczyć np. uroczą musicalo-operetkę "Kongress Tanzt", a bez niego m.in. klasyczny pejzaż miejski "Berlin - die Sinfonie der Grosstadt" i film biograficzny "Friedrich Schiller - eine Dichterjugend" (bardzo średni, ale przynajmniej przekonałam się, że średni) oraz wiele, wiele innych... nie piszę, jak wiele, ponieważ ku mojej ogromnej radości większość skromnych, ale zasobnych (...wtf?) zbiorów biblioteki pozostaje dla mnie wciąż nieodkryta :D Ale z serią, która nazywa sie "Edition filmmuseum", nie mogą mnie rozczarować :P

7. Podsumowując, odkryłam - póki co - trzy podstawowe źródła starych filmów niemieckich (z Conradem Veidtem):
a) youtube.com - darmowe, ograniczone zasoby, dużo śmiechu z komentarzy (polecam te pod "The Man Who Laughs" xD)
b) aukcje i sklepy internetowe - zazwyczaj bardzo drogie (nawet bez dostawy), możliwość zaginięcia paczki na poczcie (tak! mojej mamie regularnie kradną bieliznę)
c) biblioteka Goethe Institut w W-wie - nieznana kraina szczęśliwości.
Do głowy przychodzi mi kilka źródeł potencjalnych:
d) przeglądy filmowe (kina typu Iluzjon, Luna - tanie poniedziałki; zobaczcie to: http://www.pora.pl/event/historia-kina-%E2%80%93-niemiecki-ekspresjonizm-filmowy-2 - dlaczego to było 3 lata temu?! Pamiętam też, że były jakieś pokazy filmów z Lillian Gish)
e) znajomi (z Niemiec?... oO)
f) wyjazd do Berlina (zawsze miły), zwiedzenie Muzeum Filmu na placu Poczdamskim (fajny dział z pamiątkami po Marlenie D.) i pytanie, kogo popadnie.

...
Generalnie rzecz biorąc, z filmami bollywoodzkimi jest łatwiej... ale drożej :P

Będę wdzięczna za wszelkie rady. W końcu to "poradnik" od początkującej dla początkujących, a być może na filmasterze jest ktoś zaawansowany?

Linki:
http://jackpickfordisaluteyou.blogspot.com/ - A Silent Film Diary
http://filmstarpostcards.blogspot.com/ - *European Film Star Postcards* (mniej więcej na temat)
http://silentladies.com/zEuropeans.html - Zdjęcia
http://www.silentfilmstillarchive.com/ - Silent Film Still Archive
http://www.filmportal.de/df/index.html - DUŻO informacji o niemieckich filmach
http://www.goethe.de/ins/pl/war/bib/onl/plindex.htm - Katalog online biblioteki Goethe Inst. - kiepska wyszukiwarka
http://www.amazon.com/Conrad-Veidt-Screen-Comprehensive-Illustrated/dp/0786445114/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s;=books&qid;=1267964468&sr;=8-2 - Jedna z wielu rzeczy, które kupię, kiedy wygram w totka (a póki co nie wygram, bo jestem za młoda wg ustawy hazardowej).
http://silentladies.com/PGish.html - !!!LILLIAN GISH!!!

Dzięki :)

To pierwsze już znalazłam, to drugie b fajnie wygląda

Dzięki za kilka dobrych podpowiedzi :)

nie ma sprawy :) btw co do punktu w którym piszę o (niemieckich) znajomych: napisałam do dziewczyny z wymiany szkolnej, że interesuję się m.in. kinem niemym, i przywiozła mi (wyglądające na tanie) dvd z naprawdę uroczą komedią z Busterem Keatonem pt. "College". Wydaje mi się, że hollywoodzkie stare filmy widziałam w niemieckich marketach typu Saturn własnie w tej taniej wersji. Więc może to jest trop

Dodaj komentarz