Koniec monopolu TVP na filmy sprzed 1994?

Data:

Już niedługo utwory audiowizualne będące w archiwum TVP, zarejestrowane przed 1994 zostaną uwolnione. Filmy te będą mogły być odtwarzane przez inne stacje telewizyjne bez żadnych ograniczeń. Takie działania zawdzięczamy Ministerstwu Kultury, które pod kierownictwem Wojciecha Dziomodziory przygotowało projekt ustawy. Gdy uchwała wejdzie w życie, Telewizja Polska straci wyłączność na pokazywanie materiałów zarejestrowanych przed '94.
Obecnie TVP zarabia krocie na filmach sprzed lat, a za udostępnienie materiałów innym stacjom żąda dużych kwot, tłumacząc ceny "kosztem utrzymania archiwum".

Więcej informacji:
http://www.dziennik.pl/polityka/article364327/TVP_straci_monopol_na_Klossa_i_Janosika.html

Sekunda... ale to znaczy tylko tyle ze TVP traci wylacznosc, tak? A nie np. przejscie tych filmow do domeny publicznej? To drugie to dopiero bylby dobry nius!

No właśnie się zastanawiam jak to interpretować. Skoro TVP nie będzie na nich zarabiać, to kto? Komu miałyby płacić inne stacje skoro filmy nie będą już należeć do TVP?
Jak piszą w dzisiejszym Dzienniku "Archiwa, którymi zarządza dziś telewizja publiczna, mają trafić do Narodowego Instytutu Audiowizualnego". A Narodowy Instytut Audiowizualny to jest chyba domena publiczna. Z resztą sam już nie wiem.

Ale do 94 domena publiczna? To oznaczałoby stosunkowo nowe filmy i materiały. Poza tym nie wiem, co trzyma tvp, ale czy przypadkiem nie znajdzie się tam Wajda, Machulski albo Bareja? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że takie tytuły będą do obejrzenia za friko w necie. Raczej udostępnią je tylko stacjom telewizyjnym.

Wszystko zależy od charakteru Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jest to bardzo młoda instytucja, która istnieje od około miesiąca.

Tu pisał o tym VaGla: http://prawo.vagla.pl/node/8432
Ogólnie -- nie ma chyba co liczyć na cuda. Te filmy będą na 99% podlegać normalnemu prawu autorskiemu, tyle że licencjonowane będą na równych zasadach wszystkim.

http://www.rmf.fm/fakty/?id=154095

Nie no, informacja ciekawa, zwłaszcza jeśli pod tajemniczym słowem "fabuły", mieszczą się filmy fabularne

Dodaj komentarz