Groźne zmiany klimatyczne

Data:
Ocena recenzenta: 7/10

Pogoda na świecie zmienia się – co do tego nie ma wątpliwości. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak bardzo się zmienia i z jakich powodów, mają natomiast świadomość, że nawet niewielkie zmiany mogą odcisnąć olbrzymie piętno na całej naszej cywilizacji. Świetnie pokazuje to dokument Ekstremalna pogoda 3D, który właśnie zadebiutował w kinach 4D należących do popularnej sieci Cinema City.

Autorzy trwającego trzy kwadranse filmu przyglądają się trzem zjawiskom: topnieniu lodowców na Alasce, huraganowymi wiatrom siejącym spustoszenie w stanie Oklahoma i olbrzymim pożarom w Kalifornii. Okazuje się, że te zjawiska są ze sobą powiązane i w ostatnich latach przybierają na sile. Podglądani przez twórców Ekstremalnej pogody 3D naukowcy próbują ustalić, jak grube są obecnie lodowce i jak szybko przebiega ich topnienie. Tym bardziej, że topnieją również te ich części, które znajdują się pod wodą. Jak wielu miastom grozi to, co w ostatnich latach spotyka Wenecję?

Zmiany ilości i temperatury wody w oceanach są przyczyną porywistych wiatrów wiejących nad centralną częścią Stanów Zjednoczonych. Pewnie nie jedyną przyczyną, ale nie to jest najgorsze. Z danych zgromadzonych przez ośrodki badawcze jednoznacznie wynika, że huraganów przybywa. Naukowcy, którym towarzyszy ekipa Ekstremalnej pogody 3D, chcą lepiej poznać przyczyny ich tworzenia się oraz zjawiska zachodzące wewnątrz trąb powietrznych. Z kolei strażacy w Kalifornii – walczący ze skutkami coraz liczniejszych susz – powoli przestają sobie radzić.

Dokument, którego polskim narratorem jest między innymi Maciej Musiał, całkiem sprawnie wykorzystuje technologię sal 3D. Trzęsące się delikatnie krzesła może nie oczarują fanów mocnych wrażeń, ale dodają klimatowi projekcji. Podobnie jak i inne efekty specjalne, od gwałtownych rozbłysków towarzyszących burzom po wiatr wiejący z wiatraków zainstalowanych z boku sali. Atrakcją seansów zorganizowanych dla szkół jest natomiast quiz, który pozwala widzom utrwalić zdobytą wiedzę.

Wypad do kina na Ekstremalna pogoda 3D zapewnia więcej emocji niż najciekawsza nawet lekcja przeprowadzona w szkolnej sali. Mnie marzy się jednak film, który dostarczałby więcej informacji. Bo większość rzeczy, o których można posłuchać podczas projekcji, człowiek choć trochę interesujący się przyrodą dawno już wie. Ale czyja to wina?

Michał Zacharzewski