your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Świat zwierząt

Natalia Mieszczaninowa szuka w swoim debiucie tytułowej istoty świata. Znajduje ją na rosyjskiej prowincji, w hodowli psów myśliwskich. Obca jest jej jednak, uwielbiana przez twórców z Rosji, metafizyka.

Weterynarz Egor mieszka w gospodarstwie zajmującym się hodowlą i treningiem psów myśliwskich. W lesie, gdzieś pośród niczego, żyje pięcioro ludzi, poza Egorem to właściciel gospodarstwa z żoną, jego córka i wnuczek. Są też zwierzęta: psy, lisy, kozy, renifery. Hodowlę czasami odwiedzają klienci z miasta. Odbywają się tam myśliwskie zawody, do drewnianego tunelu wpuszczany jest pies i lis. Mierzony jest czas, w jakim ofiara zostanie schwytana. Oceniane jest także to czy psu udało się schwytać lisa regulaminowo tzn. za gardło. Oba gatunki hodowane są z taką samą troską. Mają imiona, są traktowane nawet z pewną dozą czułości, jednak nie zmienia to faktu, że ich przeznaczeniem jest starcie w drewnianym tunelu.

Stosunek ludzi do zwierząt jest dla Mieszczaninowej sprawą fundamentalną, jednak mieszkańcy hodowli nie podchodzą do niej refleksyjnie. Nie widzą sprzeczności w tym, że szczują psem kochaną Śnieżynkę. Jest to problemem dla ekologów, których martwi przetrzymywanie „dzikich zwierząt”. Nie zauważają jednak, że lisy nie są dzikie, a już na pewno nie te, które od pięciu pokoleń żyją w klatkach. Reżyserka traktuje zwierzęta i ich dobro z pełną powagą, ale staje po stronie starego świata, który nie zakazał hodowli. Nowa rzeczywistość najchętniej widziałaby naszych braci mniejszych wyłącznie w lesie. Nie mnie oceniać czy taki wybór jest słuszny. Bardzo możliwe, że nie, ale nie można odmówić reżyserce racji – to wokół hodowli zwierząt i powiązanej z nią uprawy ziemi tworzyły i umacniały się ludzkie społeczności przez tysiące lat. W ten bezczas zabiera nas Mieszczaninowa zadając pytanie czy jesteśmy gotowi na wejście w wege-hstorię.

Odkładając na bok ideologię Istoty świata, która jest wyjątkowo nienachalna otrzymujemy całkiem udany, wiarygodny psychologicznie, film obyczajowy. Dla miłośników nowego rosyjskiego kina zaskoczeniem może być melancholijny, ale daleki od depresyjności ton. Mieszczaninowa buduje z tych samych realistycznych klocków co jej koledzy i koleżanki, ale wychodzi jej konstrukcja o odmiennym kształcie. Jest tu alkohol, są rozbite rodziny, jest nawet dzika przyroda, nie ma jednak apokaliptycznego nastroju. Reżyserka odnalazła w futrze lisa i psich zębach nadzieję – niejednoznaczny i okrutny morał.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook