your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Kim jest ta trzecia?

Chyba właśnie dlatego pozostałam filmoznawcą bez dyplomu. Ja się po prostu nie nadaję do oglądania takich filmów. Siedzę, jak zahipnotyzowana przez cały seans - wbrew zdrowemu rozsądkowi, że jest już bardzo późno, że rano trzeba wstać bladym świtem i że oczy mam pełne atropiny*. W momencie napisów końcowych czuję, jakby mi ktoś przerwał w połowie, a na twarzy mam wielki napis: "WTF?!".

"Trzy kobiety" Altmana wbija w fotel. Nawet skacząc po kanałach potrafi przykuć naszą uwagę na dłużej (vide mazureQ) i trzyma przed ekranem w napięciu do samego końca.

Mamy oto historię naiwnej Pinky Rose (młodziutka Sissy Spacek) - "wsiowej" dziewuchy, która przyjeżdża do miasta. Tu przygarnia ją koleżanka z pracy, Millie Lammoreaux (Shelley Duvall - ponoć ulubiona aktorka Altmana) - bardziej obyta towarzysko i można by rzec: dużo bardziej wyzwolona (a przynajmniej chce za taką uchodzić). Pije alkohol, pali papierosy, umawia się z facetami i strzela z broni. Jest absolutnym przeciwieństwem Pinky, która szybko zostaje zaszczuta przez przebojową koleżankę. Do czasu.

Wypadek i śpiączka Pinky zamieniają jakby rolę tych dwóch kobiet. Po przebudzeniu Pinky nie poznaje własnych rodziców i wypiera się ich z całej siły. Wchodzi za to jakby w rolę Millie: zaczyna imprezować, umawiać się z facetami i chodzić na strzelnicę. Z kolei Millie zaczyna matkować koleżance. Autentycznie troszczy się o nią i o innych wokół. Traci swoją przebojowość i staje się spokojniejsza.

Kim jest tytułowa trzecia kobieta? Może to ciężarna malarka, tworząca dziwne obrazy i malowidła na dnie basenów, której historia przeplata się z losami tych dwóch kobiet? A może to "drugie wcielenie" samej Pinky? Jak myślicie?

*atropina - mieszanina racemiczna dwóch izomerów optycznych hioscyjaminy – organicznego związku chemicznego, będącego alkaloidem tropanowym, lek rozkurczowy, środek rozszerzający źrenice

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook