your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Hobbit - Porażka ?!

Po bardzo długim czasie fani Tolkiena doczekali się ekranizacji Hobbita. Reżyserem filmu został Peter Jackson, który w poprzednich latach pracował nad trylogiom „Władcy Pierścieni”, która dzisiaj jest uznawana za klasykę gatunku.

Kiedy świat obiegła wiadomość że Hobbit również będzie trylogią wielu fanów ucieszyło się , bo przecież trzy części to potrójna zabawa, jednak czy na pewno ?!

W Hobbicie bohaterowie walczą o odzyskanie Samotnej Góry, która w przeszłości należała do krasnoludów lecz teraz została przywłaszczona przez smoka Smauga. Gad czuje się tam świetnie, a nieproszonych gości szybko się pozbywa.

W ciągu trzygodzinnego seansu zostajemy wprowadzeni do całej historii. Obserwujemy jak Bilbo Baggins wyrusza na pełną przygód wyprawę w towarzystwie czarodzieja Gandalfa i trzynastu krasnoludów. Śledzimy losy bohaterów, którzy toczą kilka bitew: wpadają w szpony goblinów, trolli, trafiają również do siedziby elfów aż w końcu dochodzimy do sceny długo wyczekiwanej przez widzów: spotkania Bilbo i Golluma. Dla tego momentu warto przymknąć oko, na to co nam się w filmie nie za bardzo podobało.

Przyznajmy czas nie jest kluczowym elementem tego filmu. Jacksonowi nie udało się trzymać widza przez cały czas w napięciu. Niektórymi momentami film nuży i bez wątpienia mógłby być krótszy. Wątki poboczne są mocno rozwinięte, a sceny rozciągnięte do granic możliwości. Tak wiec czas i za bardzo rozbudowane wątki są tą gorszą stroną filmu.

W filmie mamy też kilka pięknych scen, wspaniałych dialogów i oryginalnych pomysłów. Na szczególną uwagę zasługują też zdjęcia: krajobrazy zapierają dech w piersiach, a nawet najmniejsze zakamarki i szczeliny robią na widzu wrażenie.

Mimo wszystko mam dziwną manie porównywania „Hobbita” do ‘’Władcy pierścieni” i niestety musze stwierdzić, ze na jej tle historia o Bilbo Bagginsie wypada słabo. Brakuje mi tu Tolkienowskiej magii , a efekty specjalne(mimo że robią niezłe wrażenie) przysłaniają czasami samą historię.

Trzeba uchylić czoła przed Jacksonem, bo lepszych aktorów nie mógł dobrać. Martin Freeman, grający Bilbo idealnie nadaje się do tej roli, a w roli Richarda Armitage (Thorin ) nie wyobrażam sobie teraz kogoś innego.

Muzyka jest piękna, pełna emocji i odzwierciedla klimat filmu, jednak jest bardzo podobna do trylogii ”Władcy pierścieni”. Zastanawiam się czy to dobrze czy źle, z jednej strony oczekiwaliśmy czegoś nowego lecz dostaliśmy coś co już dobrze znamy i się sprawdziło. Pieśń krasnoludów przebija wszystko, czaruje nas i zabiera w podróż razem z bohaterami.

Akcja Hobbita dopiero się rozpoczyna, przed nami pojedynek ze smokiem Smaugiem i Bitwa Pięciu Armii , mam nadzieje że kolejne dwie części będą lepsze od ‘’Niezwykłej Podroży’’, jednak mimo wszystko jest to pozycja obowiązkowa dla każdego kinomaniaka, bo jest w niej sporo dobrego kina.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook