''Przerwana lekcja muzyki''

Data:

Komu szpital psychiatryczny kojarzy się dobrze?! Trafiają do niego ludzie, którzy są w jakiś sposób wyeliminowani ze społeczeństwa: narkomani, anorektycy, osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz takie, które targnęły się na własne życie … Kiedy tak wymieniamy te wszystkie przypadłości i ludzi, których możemy tam spotkać, nie powinno wydawać nam się dziwne, że boimy się takich miejsc, napawają nas one przerażeniem, a często nie potrafimy po prostu zrozumieć sytuacji w jakiej znaleźli się pacjenci tego typu ośrodków.

‘’Przerwana lekcja muzyki” opowiada historię opartą na faktach, jest również ekranizacją powieści Susanny Kaysen, która opisała w niej swoje dwa lata jakie spędziła w Claymoore ( szpitalu psychiatrycznym). Kino to jest na bardzo wysokim poziomie, pokazuje życie pacjentów i personelu od środka, ale również problemy i zróżnicowane zaburzenia psychiczne pacjentów.

Dokładnie akcja filmu skupia się na losach i życiu Susanny Kaysen. Jest to dziewczyna, która pochodzi z bogatej, dobrze prosperującej rodziny lecz pewnego dnia połyka sporą dawkę leków a następnie popija je alkoholem. Rodzice zaniepokojeni całą tą sytuacją posyłają swoją córkę do znajomego lekarza, który kieruje ją następnie do Calmoore, aby ‘’odpoczęła’’ i przemyślała parę kwestii związanych z jej życiem. Susanna po zapoznaniu się z pacjentkami i ośrodkiem pragnie jak najszybciej opuścić to miejsce. Jest w pełni przekonana o swoim zdrowiu psychicznym, a leki które zażyła miały powstrzymać jej ból głowy, nie miała najmniejszej ochoty odebrania sobie życia, jednak lekarze są innego zdania i diagnozują u niej chorobę, którą nazywają ‘’graniczne zaburzenie osobowości’’. Tak naprawdę sami nie są w stanie powiedzieć na czym owa przypadłość polega. Nasza bohaterka z czasem zauważa ,że to właśnie pacjentki ośrodka rozumieją ją najlepiej i jako jedyne mogą jej pomóc, zaprzyjaźnia się ona nawet z Lisą Rowe, porywczą i znerwicowaną socjopatką, która nie liczy się z uczuciami innych. Dziewczyny postanawiają działać, a ucieczka z zamknięcia ma pomóc Susannie w pozbyciu się zaburzeń oraz zaczęcia wszystkiego od początku.

Główna rola w filmie powędrowała do Winonie Ryder, która była już doceniona w środowisku aktorskim dzięki takim filmom jak ‘’Małe kobietki’’ czy ‘’Edward Nożycowego’’, a jej dziewczęca uroda i wdzięk doskonale pasowały do bohaterki w którą się wcieliła. Angelina Jolie, młoda i znana już aktorka miała zagrać postać drugoplanową – Lisę Rowe, jednak jej gra aktorska była tak fenomenalna, że przyćmiła umiejętności i talent Winony, ale nie oszukujmy się obu paniom nie można nic zarzucić, dzięki tym rolą w 100% potwierdziły swój talent. Angelina w dodatku za swoją genialną rolę otrzymała wiele naród w tym statuetkę Złotego Globa i Oscara.

Szpital psychiatryczny jest w tym filmie przedstawiony w sposób, z którym mamy rzadko do czynienia w kinie gdyż jest to miejsce gdzie pacjenci zamiast się leczyć, uczą się prawdziwej szkoły życia, próbują przetrwać i być twardym, a jeśli ci się to nie uda twoja psychika staje się jeszcze bardziej chora niż była.

‘’Przerwana lekcja muzyki’’ bez dwóch zdań przyciąga i hipnotyzuje widza, który nie może odciągnąć wzroku od ekranu. Jest to również bardzo wzruszająca produkcja, patrzymy na życie z punktu widzenia młodej, uczuciowej i delikatnej dziewczyny, której nikt nie może i nawet nie próbuje zrozumieć, stykamy się w niej również z rodzajem przyjaźni, która nie jest do końca szczera i prawdziwa lecz pozwala przetrwać w trudnych momentach i pokonywać kolejne etapy życia. Co prawda są nieliczne niespójności w akcji, ale na to można przymknąć oko, bo całokształt jest warty uwagi.

Film bez wątpienia warty jest obejrzenia, sama niejednokrotnie do niego powracam. Wrażliwość i specyficzny sposób patrzenia na świat doprowadził bohaterkę do ośrodka psychiatrycznego. Odmienność jest tutaj odrzucana przez społeczeństwo. Susanna poznaje siebie, odkrywa swoje wnętrze, ale tak naprawdę i my powinniśmy postawić się w jej sytuacji, pomyśleć o naszym życiu i istnieniu, kim tak naprawdę jesteśmy i czy żyjemy w zgodzie z naszym wnętrzem. Film z jednej strony nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym jednak ma w sobie coś, co nie pozwala przejść obojętnie koło tej produkcji. Zachęcam wszystkich do obejrzenia ‘’Przerwanej lekcji muzyki’’, jestem przekonana że podbije ona Wasze serca i zakochacie się niej tak jak ja.

Zwiastun: