your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Melodia Czasu Apokalipsy

"Czas Apokalipsy" to film magiczny. Jeśli magia tego filmu Cię nie pochłonie, nie porwie, to będzie się dłużył. Zaczniesz rozmyślać i analizować a nie znajdziesz na tyle materiału, by zapełnić rozważaniami 153 (a tym bardziej 202 w wersji Redux) minuty seansu.

Dla mnie film to kompozycja obrazów, scen, dźwięków i ten uważam za jedną z najlepszych. Oglądałem tylko tzw. wersję reżyserską i kompletnie mnie pochłonęła, bo odbierałem na innych, nie "intelektualnych", lecz "estetycznych" falach.

Oczywiście film ma też treść, żeby mózg się "odczepił" i nie przeszkadzał oglądać. Mamy więc obraz wojny, daleki jednak od bohaterskiej walki wrogich oddziałów, i mamy bohatera wyjętego z "Jądra ciemności" Conrada, Kurtza - człowieka, z tych, o których się mówi, że świat stoi przed nimi otworem, że mogą zajść bardzo daleko. I do pewnego momentu tak właśnie jest - Kurtz wspina się szczeblami kariery podążając śladami tych, którzy robili tak przed nim. Lecz w owym szczególnie uzdolnionym człowieku coś pęka, coś się zmienia i zbacza z tej ścieżki, a "coś" sprawia, że powoli zmierza on ku własnej zgubie. I właśnie tę trudną do opisania przemianę i jej motywy stara się nam w sposób pośredni ukazać reżyser, konfrontując ze sobą dziką przyrodę, innych, "zwykłych" ludzi i świat przeżyć i przemyśleń Kurtza.

Dla lubiących doszukiwać się drugiego dna można też podróż głównego bohatera a także postać Kurtza potraktować metaforycznie, czy to jako metaforę życia czy jako wizualizację różnych "warstw", poziomów świadomości, na których może żyć człowiek.

Lecz dla mnie to sprawy drugorzędne, jak tekst w piosence. Bo piękne zdjęcia, świetnie dobrana muzyka, atmosfera oczekiwania i niepokoju, absurd wojennego szaleństwa i absurd zwyczajnego życia, spokojny rytm scen pozwalający bez pośpiechu napawać się filmem, składają się na wyjątkową kompozycję - po prostu mistrzowskie kino.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook