Czterej pancerni i pies (1966)

Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na dużych i małych ekranach. Na niemal każdym podwórku dzieci bawiły się w "pancernych", imię Szarik nadawano zarówno owczarkom niemieckim, jak i ratlerkom, a dziewczynki nosiły warkocze a la Marusia. Nie sposób zliczyć, ile osób obejrzało serial w telewizji i na kasetach wideo, ale tylko kinową widownię szacowano na 7 mln. Ówcześni recenzenci pisali, że obraz ten "zaspokaja u młodych nienasycony głód przygody, tęsknotę za własnym wzorcem bohatera, a przy tym godzi harmonijnie odwieczny kontrast między romantyzmem a codziennością, nadając zwyczajności żołnierskiego trudu polor niezwykłości". Niemal 30 lat później serial, mimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia Polaków. (filmpolski.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Absolutnie mistrzowskie kino propagandowe, już takiego w Polsce robić nie potrafią (vide Bitwa Warszawska)

Ten serial nawet próbuje wkręcać, że wojna jest fajną zabawą, można postrzelać z kapiszonów i pośmigać czołgami na panienki.

A to źle? Kino pokazało tyle razy, że nawet śmiertelnie poważne tematy można pokazać na wiele różnych sposobów. Choć faktycznie, politycznie zaangażowanym albo inaczej uprzedzonym widzom (znam np. osoby, które z racji choroby kogoś bliskiego nie chcą słyszeć o Breaking Bad albo 50/50) może to przeszkadzać. Ale już np. z komedii PRLowskich wszyscy się śmieją i nie słyszałam nigdy opinii, że wkręcają - zwłaszcza wśród młodzieży, która z nich głównie czerpie wiedzę o tym okresie - a też pokazują zniekształconą rzeczywistość. Poza tym nie jest znów tak sielankowo w 4Panc, jak to przedstawiasz - ten film nie gloryfikuje wojny (sytuacja z rosyjskim saperem pod koniec, śmierć Olgierda czy kilku innych drugoplanowych bohaterów, masa rannych, smutne piosenki, smutny los cywili itd.). A że propaganda, no to musi być coś dla ludzi - "drużyna pierścienia", romans, fajne czołgi i wybuchy, niebezpieczne przygody i nawet superpies...

Kamek36
tomaszkolodziejczyk
Efunia
Nietutejszy
Ewaa130
nikanika
dvdmaniak
irenakoltun
Blue2012
eelishkaaa