Fargo (2014)

Scenariusz:

Rok 2006, Minnesota. Do prowincjonalnego Bemidji przybywa tajemniczy mężczyzna, Lorne Malvo. Swoją brutalnością i bezwzględnością wpływa na mieszkańców miasta, w tym na udręczonego przez życie sprzedawcę ubezpieczeń, Lestera Nygaarda.

Obsada:

Pełna obsada

Ciekawa sprawa: inne historie, inni bohaterowie, a klimat filmu Fargo oddany genialnie. Na moją końcową ocenę wpływa trochę to, że nie przepadam za serialami, wkurza mnie (i tu też w środkowej części zaczęło) przeciąganie wątków, zmuszanie widza do spędzania kolejnych godzin przed ekranem itp. Na szczęście twórcy nie poszli do końca tą drogą - ostatni odcinek serii zamyka wszystkie wątki i jak ktoś nie chce, to nie musi oglądać kolejnego sezonu. Podejrzewam jednak, że większość się skusi, średnia ocena na imdb i Filmasterze (około 9) nie wzięła się znikąd.

Jakby ktoś wziął film braci Coen i nieco go stonował, to dostałby ten serial właśnie. Wszyscy są trochę bardziej normalni, ale też na tyle karykaturalni, by zachować charakterystyczny dla "Fargo", śmieszno-straszny klimacik. Główne źródło straszności - Billy Bob Thornton w roli Malvo - to zarazem jedna z głównych atrakcji i jedno z największych odstępstw od filmu. Przemoc u braci Coen była dość głupia i przypadkowa - tutaj uzasadniona jest życiową filozofią, ma swój wdzięk i swoją mistykę. Ode mnie 7/10, ale serialem roku 2014 i tak pozostaje "Detektyw".

specjal
ara
ara
Alexandra
KKKas
LENART
RobinHa
bartje
Furriosa
nomercyfw
Karodziejka