Wikingowie (2013-2015)

Vikings

Niestety, ten serial nie ma jeszcze porządnego opisu.
Spróbuj na IMDb.

Obsada:

Pełna obsada

Opowiastka dosyć przewidywalna, ale zrealizowana z rozmachem i miło się ją ogląda. Ciekaw jestem, jak film oceniłby antropolog kultury, choćby przytulaśnego amerykańskiego tatusia z rogiem Odyna w ręku albo równościową gadkę jego pięknej żony. Niezależnie od narzekań rozrywka to bardzo przyjemna.

No cóż, po obejrzeniu II serii stwierdzam, że zdecydowanie zbyt ostry byłem w pierwszym komentarzu. Serial jest świetnie zrobiony i sporo się można dowiedzieć o mitologii nordyckiej, nawet jeżeli zdarzają się gdzieniegdzie anachronizmy.

Spotkałam się z zarzutem, że "kobieta z mieczem" to oklepany motyw, ale... no, to jest właśnie wzięte z sag... Najwyraźniej ktoś kiedyś musiał zacząć ten motyw "oklepywać"...

Początkowo strasznie mnie irytował miękki sposób mówienia wielu postaci, bo nie kojarzył mi się ze stereotypowym potężnym wojownikiem, ale potem trochę się przyzwyczaiłam i przypomniałam sobie, że przecież "za wikingów" ludzie też byli normalnymi ludźmi i z pewnością mówili w różny sposób.

W sumie możliwe, że to Freja czy inna Walkiria jako pierwsza z mieczem po lesie biegała. :) Choć amazonki też miały tę przypadłość i może "chronologicznie" są wcześniejsze, choć pewnie można co do tego się sprzeczać. :) Od dawna zabieram się do zgłębiania mitologii nordyckiej, ale jest tyle innych lektur, że jeszcze trochę odczekam. Za to trzeci sezon serialu jakoś mi nie leży. Ja to nazywam "progiem 3. sezonu". ;)

Gorąco polecam wszystkim serię Wikingowie. Warto wiedzieć, że serial opiera się na autentycznych faktach, bohaterowie (a przynajmniej Ragnar i jego potomkowie z tego co mi wiadomo) żyli naprawdę. Jest to świetna ekranizacja pierwszych ekspedycji wikingów na zachód, bitwy są świetnie zekranizowane, aktorzy genialnie dobrani. Podobała mi się bardzo scena w 2 sezonie, ekranizacja słynnej tortury zwanej 'krwawym orłem'. Serial trzyma w napięciu, pozwala chociaż przez chwilę poczuć się wikingiem!

całkiem przyzwoity serial

Chmerson
tomasznowakowski
bartje
specjal
Alexandra
ronnie3
wilkuss19
mammon
Heilung